İleri evre kanserli hastaların periferik kanında CD4+CD25+ ve CD8+ regulatuvar T hücreleri
CD4+CD25+ and CD8+ regulatory T cells in periferal blood in advanced cancer patients
- Tez No: 194499
- Danışmanlar: PROF. DR. E. GÖKHAN KANDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Regulatuvar T hücreleri (Treg) graft reddi, graft versus host hastalığı, selftolerans ve otoimmunitenin yanında tümör immün yanıtında da rol oynamaktadır.Birçok kanser tipinde periferik kandaki bu hücrelerin sayısının arttığı ve bu artışınklinik agresiflik ve kısa sağkalım verileriyle beraber olduğu gösterilmiştir. HemCD4+CD25+ Treg hücreler hem de CD8+ Treg hücreler kanser hastalarında birçokkez çalışılmasına karşılık bu iki hücre topluluğunun bir arada çalışıldığı fazlaaraştırma yoktur.Bu çalışmada lokal ileri ve metastatik kanser hastalarında CD4+CD25+ veCD8+ Treg hücreler araştırılmıştır. Çalışma akım sitometrik inceleme ile yapılmıştır.CD4+CD25+ Treg hücrelerin CD4+CD25+CD69- ve CD4+CD25+CD45RO+hücrelerce, CD8+ Treg hücrelerin CD8+CD28-CD45RO- hücrelerce temsil edildiğikabul edilmiştir.Kanserli hastalarda hem CD8+CD28- hem de CD8+CD28-CD45RO-hücrelerin arttığı görülmüştür. Hastaların CD8+CD28- hücreleri sağlıklı bireylerdeolandan daha yüksek oranda anneksine bağlanma göstermiştir. Bu yüksek apopitotikoranın söz konusu hücre popülasyonunda varolan CD8+ efektör T lenfositlerinaktivasyonla induklenen apopitozuna ya da tümör kontratağına bağlı olabileceğidüşünülmüştür.CD4+CD25+CD69- ve CD4+CD25+CD45RO+ fenotipindeki hücrelerin toplamlenfosite oranı hastalarda artmıştır. CD8+ Treg hücreler gibi CD4+CD25+ Treghücrelerde de artış saptanmıştır. CD8+ ve CD4+CD25+ Treg hücrelerin gelişimindebenzer süreçlere gereksinim olduğundan çalışmada bu iki supresör hücre grubuarasında ilişki varlığı da araştırılmış ancak anlamlı bir birliktelik bulunamamıştır.CD4+CD25+ Treg ve CD8+ Treg hücreler hakkında bilinenler arttıkça kansertedavisinde bir hedef olarak yerini alacaktır.41
Özet (Çeviri)
SUMMARYCD4+CD25+ AND CD8+ REGULATORY T CELLS IN PERIFERAL BLOODIN ADVANCED CANCER PATIENTSRegulatory T cells (Treg) play role in tumor immune response as well as ingraft rejection, graft versus host disease, self tolerance, and autoimmunity. It hasbeen puplished that this cells count is increased and this rising associates with worsecourse and short suvival in various cancers. CD4+CD25+ Treg and CD8+ Treg cellsheavily have been studied separately but not together.In this study, CD4+CD25+ and CD8+ Treg cells have been examined togetherin advenced cancer patients. This study carried out by flow cytometric analysis.We considered that CD4+CD25+CD69- and CD4+CD25+CD45RO+ cellsrepresent CD4+CD25+ Treg cells and CD8+CD28-CD45RO- cells represent CD8+Treg cells.It is found that proportions of CD8+CD28- and CD8+CD28-CD45RO- subsetsincreased in cancer patients. The frequency of CD8+CD28- T cells binding annexinwas increased in patients compared to controls. It was considered that highproportion of annexin binding cells was related to activation induced cell death ortumor?s counterattact.The proportions of CD4+CD25+CD69- and CD4+CD25+CD45RO+ cells tototal lymphocytes were increased in patients. As CD8+ Treg cells, CD4+CD25+ Tregcells also increased. Both CD8+ and CD4+CD25+ Treg cells share similar processesin differentiation. Therefore it was evaluated the relationship between two supressorpopulations. No association was found.A better understanding of this cells may lead to more effective strategy fortargeted treatment against cancer.42