Tip 2 diyabetik hastalarda insülin direnci ile serum ekstrasellüler süperoksit dismutaz aktivitesi, serum adiponektin ve hs-CRP düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the insulin resistance in patients with type 2 diabetes mellitus and serum extracellular superoxide dismutase, serum adiponectinand Hs-CRP levels
- Tez No: 194497
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CİHAN TOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI. ÖZETDiyabetes mellitus, metabolik bozukluklarla karakterize, gözlerde, böbreklerde,sinirlerde, kalpte ve kan damar sisteminde kronik komplikasyonlara yol açan, en sık rastlananendokrinolojik hastalıktır. Çalışmamızın amacı; tip 2 diyabetik hastalarda insülin direnci ileserum ekstrasellüler süperoksit dismutaz, serum adiponektin ve hs-CRP düzeyleri arasındakiilişkinin araştırılmasıdır.Çalışmaya, çalışma dışlama kriterlerini taşımayan 37'si (% 52,9) kadın, 33'ü (% 47,1)erkek, 70 tip 2 diyabetik hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalamaları 53,6±9,8 (28-73) yılolarak tesbit edildi. Kardiyovasküler hastalığı bulunmayan 16'sı (% 53,3) kadın, 14'ü (%46,7) erkek, non-diyabetik 30 sağlıklı gönüllü, kontrol grubunu oluşturdu. Kontrol grubuolgularının yaş ortalamaları ise 49,2±11,6 (28-68) yıl olarak tesbit edildi.Çalışmamızda insülin direnci olan diyabetik hastalar ile sağlıklı gönüllüler bağlantıanalizi ile karşılaştırıldığında; HOMA-IR değerleri ile AKŞ, TKŞ, trigliserid, EC-SODaktivitesi (p0.05) arasında istatistiki olarak anlamlı bağlantı saptandı.İnsülin sensitif diyabetik grup ile insülin direnci olan diyabetik grup arasında, ortalamahs-CRP değerleri açısından istatistiki olarak anlamlı bir fark yoktu (p=0,26). Bu duruminflamasyonun diyabet tanısı konmadan önce başladığını düşündürmektedir. Bu sonuçlarhastaların preklinik diyabet döneminde tesbit edilerek takip ve tedavi altında izlenmeleri,yani diyabet önleme çalışmalarının daha etkin bir şekilde yürütülmesi gerektiğinidesteklemektedir.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARYDiabetes mellitus, the most common endocrine disease, is characterized by metabolicabnormalities and by long-term complications involving the eyes, kidneys, nerves, heart andblood vessels. In our study we aimed to evaluate the relationship between the insulinresistance in patients with type 2 diabetes mellitus and serum extracellular superoxidedismutase, serum adiponectin and hs-CRP levels.Study group was formed by 70 type 2 diabetic patients (37 female and 33 male,53,6±9,8 years). Control group was formed by 30 non-diabetic healty volunteers withoutcardiovascular disease (16 female and 14 male, 49,2±11,6 years).In our study, when all subjects were evaluated with correlation analysis, it was foundthat there were statistically significant correlation between HOMA-IR scores and fastingglucose, postprandial glycemia, trigliseridemia, EC-SOD activity (p0,05).There was no statistically significant difference between the mean serum hs-CRPlevels of insulin sensitive and resistant study group (p=0,26). So that inflammation may beginbefore the diagnose of diabetes mellitus. These results sign that the monitorization anddiagnosis of preclinic diabetes are important and diabetes preventing studies must besupported effectively.