Grupla psikolojik danışmanın üniversitede okuyan kız ve erkek öğrencilerin kendilerini gerçekleştirme düzeyine etkisi
  1. Tez No: 1944
  2. Yazar: SEMA YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YADİGAR KILIÇCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Bu araştırmada, Orta Doğu Teknik üniversitesi Psi koloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü birin ci sınıf Öğrencilerine verilen grupla psikolojik danışma nın, bireylerin kendini gerçekleştirme düzeyine etkisi incelenmiştir. Araştırma, 1986-198? ders yılında Orta Doğu Tek nik Üniversitesi Psikoloji, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünde okuyan, birinci sınıf kız ve erkek öğrencilerden oluşturulan 4 4 kişilik bir grup üzerinde yapılmıştır. Araştırma deseni, ön test, son test deney ve kontrol grup desenidir ve 17 öğrenci deney grubuna, 27 öğrencide kontrol grubuna alınmıştır. Kendini gerçekleştirme düzeyi, Kişisel Yönelim En- vanteriyle ölçülmüştür. Deney grubu on haftalık, grupla psikolojik danışmaya alınmıştır. Elde edilen verilerin analizinde denek sayısındaki çeşitli nedenlerle olan azalma sonucu t test ile birlikte, gerekli yerlerde Mann- Whitney U testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular: grupla psikolojik danışma nın, bireylerin kendini gerçekleştirme düzeyini olumlu yönde p\o.05 düzeyinde etkilemediği ve grupla psikolojik danışma uygulanan deney grubunun, cinsiyete göre son test puanları ortalaması farkı p/o.05 düzeyinde erkekler lehine anlamlı olduğu görülmüştür. Bulgulara dayalı olarak yorumlar yapılıp öneriler sunulmuştur. Grupla psikolojik danışmanın üniversite dü zeyindeki öğrencilere yararlı olacağı ve bu tür hizmetin üniversite sağlık merkezlerinde yapılabileceği öneriler içinde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research aimed at searching the effects of group counseling to the self-actualization level of individuals is examined. Freshmen in the Department of Psychology, Counseling and Guidance in the Middle East Technical University were chosen as subjects of the control and experimental group. Fortyfour volunteer students both male and female were selected from the department mentioned above in 1986-1987 academic year. The research has been resigned as pre and post test control group. Seventeen students have been treated in the experimental group and 21 students, in the control group. The self-actualization level has been estimated via Personal Orientation Inventory. The experimental group has treatment which was a ten- week encounter group. To accertain the level of significance between experimental and control groups t test was used. Mann- Whitney U test was also employed as a result of the decrease in the number of subjects, caused by various reasons. The significance level was 0.05. The findings have not indicated that group counseling influenced the level of self-actualization positively. Proposals based on these findings were given. Group counseling should be helpful to the Univer sity Students. The student personnel services should possibly be introduced in the medical centers of univer sities were mentioned in the proposals.