Helikobakter pilori eradikasyonunda standart tedaviye eklenen N-asetil sistein ve tokoferolün etkileri
The effects of N-acetylcysteine and tocopherol in combination with standard therapy for helicobacter pylori infection
- Tez No: 194508
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF AKCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
H. pilori yüzyılın başından beri mide salgılarında görülmesine karşın, peptikülser, kronik aktif gastrit ve mide adenokarsinomu ile ilişkisi 1983 yılında anlaşılmıştır.Tedavi edilmeyen H. pilori infeksiyonu kronik atrofik gastrite neden olduğu gibi, peptikülser, mide adenokarsinomu ve primer gastrik B-cell lenfoma (MALT) ile birlikteliğinidestekleyen veriler mevcuttur. Bu nedenle eradikasyon önem kazanmaktadır. Sonyıllarda eradikasyon başarısının düşmesi yeni tedavi seçeneklerine yöneltmektedir.Bizim çalışmamızda duodenal ülser veya erozyonu olan ve H. pilori eradikasyonugereken hastalarda NAC ve bir antioksidan olan tokoferolün standart tedaviyeeklenerek, H. pilori eradikasyonu üzerine etkilerinin karşılaştırması amaçlanmıştır.Çalışmaya endoskopisinde mide ülseri, duodenal ülser veya düodeniti olan100 hasta dahil edildi. Mevcut hasta grubundan, gastrik biyopsilerinde H. pilori pozitifsaptanan 99 hastanın, Sidney sınıflamasına göre histolojik değerlendirmeleri vesosyodemografik özellikleri kaydedilerek, hastalar sıra ile her biri bir gruba dahiledilmek üzere 4 grup oluşturuldu. Birinci gruba sadece lansoprazol 30 mg 2x1 p.o.,klaritromisin 500 mg 2x1 p.o. ve amoksisilin 1 gr 2x1 p.o başlandı. İkinci gruba1.gruptaki tedaviye ek olarak NAC(N-asetil sistein) 600 mg 2x1 p.o eklendi. Üçüncügruba 1.gruptaki tedaviye ek olarak tokoferol 200 Ü 2x1 p.o eklendi. Dördüncü grubaise 1.gruptaki tedaviye ek olarak NAC 600 mg 2x1 p.o ve tokoferol 200 Ü 2x1 p.oberaberce eklendi. Bütün gruplarda tedaviler 14 güne tamamlandı. İkinci gruptan 2kişi, üçüncü gruptan 1 kişi ve dördüncü gruptan 1 kişi olmak üzere toplam 4 kişi,bulantı, kusma, karın ağrısı şikayetleri nedeniyle ilaçları 14 güne tamamlamadıklarıiçin çalışma dışı bırakıldı. Tedavi başlangıcından gaitada HpSA'nın görüleceği 8.haftaya kadar olan süreçte 2 kişi exitus olması nedeniyle çalışma dışı kaldı. Geriyekalan 93 kişide tedavi başlangıcından itibaren 8. haftada HpSA bakıldı. GaitadaHpSA negatif saptananlarda eradikasyon tedavisi başarılı olarak değerlendirildi.Standart tedaviye eklenen NAC ve tokoferol'ün eradikasyon başarısını artırmadığıgözlemlendi. H. pilori yoğunluğu ve kronik inflamasyonun şiddeti arttıkça eradikasyonbaşarısının düştüğü görüldü. İstatiksel olarak anlamlı olmasa da, tokoferol grubundaeradikasyon oranının fazla olduğu görüldü.Sonuç olarak, H. pilori eradikasyonunda son yıllardaki antibiotik direnci gözönüne alındığında, yeni ajanlarla yapılacak çalışmalar yanında, ayrıca tokoferol iledaha geniş hasta popülasyonunda yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Although Helicobacter pylori (H. pylori) had been identified at the beginning oftwentieth century, its association with peptic ulcer, chronic gastritis and gastricadenocarcinoma has been known only since 1983. Untreated H. pylori infection cancause chronic atrophic gastritis, peptic ulcer disease, gastric adenocarcinoma andprimary gastric B-cell lymphoma (MALToma). For this reason, eradication of H. pylorihas become an important issue. In recent years, failure of eradication therapy hasdirected studies towards new therapeutic alternatives. In our study, we aimed toinvestigate the effect of combining standard eradication therapy with N-acetylcysteine(NAC) or tocopherol on eradication rates in patients with peptic ulcer or erosion.A total of 100 consecutive patients with gastric ulcer, duodenal ulcer orduodenitis were enrolled into the study. The histological gastritis characteristics of 99patients, in whom H. pylori was detected in gastric biopsies, were determinedaccording to Sydney classification. All patients were divided into 4 groupsconsecutively. Group 1 accepted triple therapy with lansoprazole 30 mg, amoxicillin1000 mg and clarithromycin 500 mg twice a day for 14 days. In group 2, NAC 600 mgtwice a daily was added to the triple therapy, in group 3 tocopherol 200 Ü, and group4 both NAC 600 mg and tocopherol 200 Ü. A total of 6 patients were excludedbecause of an incomplete therapy due to nausea, vomiting or abdominal pain, ordeath for any reason. In the remaining 93 patients, H. pylori stool antigen (HpSA)was tested at the eighth week after the triple therapy initiation. In HpSA negativepatients, eradication therapy was accepted successful. We did not find any increasein success rate of eradication treatment after adding NAC and/or tocopherol to thetriple therapy, despite eradication rate was higher, but not significant, in tocopherolgroup. We found a higher eradication rates in patients with lower H. pylori densityand severity of chronic inflammation.In conclusion, further studies with new therapeutic agents as well astocopherol in larger patient populations need to be conducted, especially whenresistance to H pylori eradication therapy is taken into consideration.