Hiperkolesterolemik tavşan düz kası üzerine resveratrolün etkisi
Effects of resveratrol on hypercholesterolemic rabbit smooth muscle
  1. Tez No: 194530
  2. Yazar: BURAK CEM SONER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZETHİPERKOLESTEROLEMİK TAVŞAN DÜZ KASI ÜZERİNE RESVERATROLÜNETKİSİDr. Burak Cem Soner. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji AD.35340 Balçova-İzmir. [email protected]Ç VE HİPOTEZErektil disfonksiyon (ED) risk faktörleri ile kardiyovasküler hastalıklar (KVH) içinbelirlenen risk faktörleri oldukça benzerdir. Çalışmamızda amaçlananhiperkolesterolemik ortamda oral resveratrolün korpus kavernozum (KK) dokusunda,torakal aorta (TA), mezenterik arter (MA) ve renal arter (RA)'de endotel disfonksiyonuönleyici etkisini karşılaştırmalı olarak araştırmaktır.YÖNTEMGruplar 6 hafta süre ile normal yem, %2 a/a'lik kolesterol diyeti ve %2 a/akolesterol diyeti+4mg/kg/gün resveratrol ile beslenmiştir. Bu süre sonunda plazmakolesterol düzeyleri değerlendirilmiştir. RA, TA, MA ve KK dokuları alınarak izoleorgan banyosunda kümülatif dozlarda asetilkolin (ACh) ve sodyum nitroprussit (SNP)ile sırası ile endotel bağımlı ve endotel bağımsız yanıtları değerlendirilmiştir.BULGULARPlazma total kolesterol düzeyleri hiperkolesterolemik grup ve resveratrol grubuarasında anlamlı farklılık göstermezken; her 2 grup da kontrol grubu ile anlamlıfarklılık göstermiştir. Resveratrol+kolesterol grubunda ACh'e bağlı gevşeme yanıtlarıhiperkolesterolemik grup ve kontrol grubu ile anlamlı farklılık göstermiştir. Gruplararasında endotel bağımsız gevşeme yanıtlarında herhangi bir farklılıkgözlenmemiştir. %2 a/a 6 hafta süre ile hiperkolesterolemik diyet sonucu oluşanendotel bağımlı gevşeme yanıtları en fazla sırası ile MA>KK>TA>RA'de bozulmagöstermektedir. Tavşanların 6 hafta süre ile %2 kolesterol ile beraber 4mg/kg/gün5resveratrol ile beslenmeleri ACh yanıtlarında düzelmeye neden olmuştur. Budüzelme değerlendirildiğinde ise sırası ile en fazla MA>RA>KK>TA' da olmaktadır.SONUÇ4mg/kg/gün resveratrol ile beraber %2 kolesterol diyeti RA, TA, MA ve KKdokularını hiperkolesteroleminin endotel disfonksiyon oluşturucu etkilerindenkorumuştur. Hiperkolesterolemik ve resveratrol gruplarının plazma kolesteroldüzeyleri arasında herhangi bir anlamlı farklılık oluşmaması resveratrolün bukoruyucu etkisini plazma kolesterol düzeyinde bağımsız bir mekanizma ile yaptığınıgöstermektedir. İleriki çalışmalarımız ile bu etki mekanizmasını değerlendirmeyiplanlamaktayız.ANAHTAR SÖZCÜKLERResveratrol, endotelyal disfonksiyon, hiperkolesterolemi, korpus kavernozum6
Özet (Çeviri)
SUMMARYEFFECTS OF RESVERATROL ON HYPERCHOLESTEROLEMİC RABBİTSMOOTH MUSCLEDr. Burak Cem Soner. Dokuz Eylül University Faculty of medicine, Departmentof pharmacology. 35340 Balcova-Izmir. [email protected] risk factors for cardiovascular diseases (CVD) and erectile dysfunction (ED)are similar. In our study; we aimed to study and compare the protective effects ofresveratrol in hypercholesterolemia on thoracic aorta (TA), mesenteric artery (MA),renal artery (RA) and corpus cavernosum (CC).MATERIAL AND METHODSAnimals fed a %2 a/a cholesterol diet and %2 a/a high cholesteroldiet+resveratrol (4 mg/kg/day) for 6 week duration. Total cholesterol levels in theplasma were measured after the cholesterol challenge. Vascular and endothelialfunctions in RA, TA, MA and CC were assessed by isolated tissue bath withcumulative doses of acetylcholine and sodium nitroprusside.RESULTSEven there have been no significant changes on plasma total cholesterol levelsbetween cholesterol and cholesterol+resveratrol treated groups; both groups showedsignificant changes when compared with control group. Vasorelaxation responses toACh in resveratrol treated group showed significant changes when compared withhypercholesterolemia and control group. No statistically significant differences wereseen between endothelium independent vasorelaxation responses between threegroups. %2 a/a cholesterol diet for 6 weeks has diminished endothelium dependentvasorelaxation responses mostly on MA>CC>TA>RA respectively. Resveratrol hasproved endothelial responses when given with %2 a/a cholesterol for 6 weeks. Theprotective effect of resveratrol was seen most on MA>RA>KK>TA respectively.7CONCLUSIONThe results also provide support that 4mg/kg/day resveratrol can suppressendothelial dysfunction in hypercholesterolemic rabbits. Resveratrol is showing thisprotective effect without changing plasma total cholesterol levels. Further studies willshow the mechanism of this protective effect on endothelial dysfunction.KEY WORDSResveratrol, endothelial dysfunction, hypercholesterolemia, corpus cavernosum8