Hiperkolesterolemik tavşan korpus kavernozum dokusu üzerine resveratrolün doza bağlı koruyucu etkileri
Dose dependent protective effects of resveratrol treatment on hypercholesterolemic rabbit corpus cavernosum tissue
  1. Tez No: 314665
  2. Yazar: ONUR KİZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KEFİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nitrik oksit (NO) salınımının bozulması ve biyoyaralanımının azalması endotelyal ve erektil disfonksiyon için bir belirteçtir. Hiperkolesterolemi, endotel disfonksiyonu için iyi bilinen bir risk faktörüdür ve durum vaskülojenik erektil disfonksiyon (ED) ile sonuçlanır. Amacımız hiperkolesteroleminin etkisindeki penis korpus kavernozumunda resveratrol ile tedavinin koruyucu etkisinin olup olmadığını araştırmaktır.Yetişkin, erkek Yeni Zelanda tavşanları üç gruba ayrıldı; kontrol grup (Grup 1, n=7), kolesterol ile beslenen hayvanlar (Grup 2, n=7) ve 8 mg/kg/gün resveratrol tedavisi ile birlikte kolesterol ile beslenen hayvanlar (Grup 3, n=7). Çalışmanın ilk aşamasında hayvanlar 4 mg/kg/gün, 6 mg/kg/gün ve 8 mg/kg/gün resveratrolle beslendi. 8 mg/kg/gün resveratrol tedavisi verilen hayvanlarda asetilkolin (Ach) bağımlı gevşeme yanıtlarının diğer tedavi dozlarına göre anlamlı ölçüde daha yüksek olduğu kanıtlandı. Kontrol grubu dışındaki tüm hayvanlar 6 haftalık % 2 a/a kolesterol diyeti ile beslendi. Resveratrol 6 hafta boyunca içme suyuyla birlikte verildi. Total kolesterol, HDL-K ve LDL-K düzeyleri çalışmanın başında ve sonunda tüm hayvanlarda ölçüldü. Korpus kavernozum endotel fonksiyonları, izole organ banyosunda L-nitro-N-Arginin metilester (LNAME) varlığında ve yokluğunda asetilkolinin kümülatif dozlarda (10-8 -10-5 M) uygulanması ile değerlendirildi.Altı haftalık kolesterol diyeti ile beslenen tavşanlarda oluşan hiperkolesterolemi kan ölçümleriyle doğrulandı. Altı haftalık kolesterol diyeti ile beslenen hayvanlara resveratrol uygulaması artmış kolesterol seviyelerini düzeltmedi.
Özet (Çeviri)
Impaired release and reduced bioavailability of nitric oxide are the hallmark for endothelial as well as erectile dysfunction. Hypercholesterolemia is known to be a risk for endothelial dysfunction that results in vasculogenic erectile dysfunction. Our aim was to investigate whether treatment with resveratrol have potential to protect corpora cavernosa (CC) of the penis from the affect of hypercholesterolemia.Adult male New Zealand rabbits were divided into three groups as; control (Group 1, n=7), cholesterol-fed animals (Group 2, n=7), and cholesterol-fed with 8mg/kg/day resveratrol treatment (Group 3, n=7). In the first step of the study animals were treated with 4 mg/kg/day, 6 mg/kg/day and 8 mg/kg/day dose of resveratrol. 8mg/kg/day resveratrol treatment proved Ach-mediated relaxation responses significantly higher than the other dose treatments. All animals except control were fed with 2% a/a cholesterol diet for 6 weeks. Resveratrol was administered with drinking water for 6 weeks. Total cholesterol, HDL and LDL levels were measured in all animals at the beginning and at the end of the study. Endothelial functions in CC was assessed by isolated tissue bath with cumulative doses of acetylcholine (Ach) (10-8 -10-5 M) in the presence and absence of L-nitro-N-Arginin metilester (LNAME).Feeding rabbits with cholesterol-diet for 6 weeks resulted in hypercholesterolemia confirmed by blood measurements. Resveratrol administration to the cholesterol-fed animals for 6 weeks did not restore increased blood cholesterol levels.