Sıçanlarda farklı koşu hızlarının eritrosit deformabilitesi ve agregasyonuna etkisi
The effects of different running velocities on erythrocyte deformability and aggregation in rats
- Tez No: 194533
- Danışmanlar: PROF. CEM ŞEREF BEDİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZETSIÇANLARDA FARKLI KOŞU HIZLARININ ERİTROSİT DEFORMABİLİTESİ VEAGREGASYONUNA ETKİSİDr. Ayça Topçu, DEÜTF Fizyoloji AD, İZMİROksijen ihtiyacının karşılanması için kan akımının sağlıklı sürmesi gereklidir. Kanınakışkanlığını plazma içeriği ve kanın hücrelerinin, özellikle eritrositlerin akım sırasındakidavranış özellikleri etkiler. Egzersizde eritrositler yapısal, işlevsel ve biyokimyasal olaraketkilenirler. Bu çalışmada sıçanlarda farklı koşu hızlarında eritrositlerin deformabilite veagregasyonlarının nasıl etkilendikleri ve bu etkilenmenin laktat yükselmesi ve oksidan stresile ilişkisi olup olmadığı araştırılmıştır.Yirmiiki haftalık 32 adet erkek Wistar Albino sıçana 10, 15, 20 ve 25 m/dakikahızlarda 1 saat akut koşu bandı egzersizi yaptırılmıştır. Egzersiz biter bitmez, kan örneklerialınmış ve hemoreolojik ve biyokimyasal incelemeler yapılmıştır. Eritrosit deformabilite veagregasyonu, laktat, eritrosit malondialdehit ve plazma sülfhidril düzeyleri ölçülmüştür.Sonuçlar tek yönlü varyans analizi ve Kruskal-Wallis kullanılarak değerlendirilmiştir.Eritrosit deformabilitelerinin, 10 ve 15 m/dk hızda koşan sıçanlarda, kontrol grubunagöre anlamlı şekilde düştüğü bulunmuştur. Agregasyon indeksi, agregasyon yarı zamanı veagregat büyüklüğü kontrol grubu ile koşan gruplar arasında farklı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE EFFECTS OF DIFFERENT RUNNING VELOCITIES ON ERYTHROCYTEDEFORMABILITY AND AGGREGATION IN RATSDr. Ayça Topçu, DEÜTF Fizyoloji AD, İZMİRContent of the plasma and properties of the blood cells, especially erythrocytes play animportant role in fluidity of the blood in adequate blood supply. It was reported that acuteexercise affects structure, function and chemistry of the erythrocytes. In the present study, theeffect of different running velocities on erythrocyte deformability and aggregation and therole of lactate and oxidant stress in rats were investigated.Thirty-two adult male Wistar Albino rats were used in the study. Rats were dividedinto 4 running groups and a control group. Running speeds were 10, 15, 20, and 25 m/min.Following a one-hour run, rats were sacrificed. Erytrocyte deformability and aggregation,plasma lactate, SH and erytrocyte MDA levels were investigated. Results were analysed byone way ANOVA and post-hoc Kruskal-Wallis.Erytrocyte deformability decreased significantly in rats that runned in 10 and 15m/min velocities. There were no significant difference in aggregation.