Deneysel akut pankreatit modelinde hepatik perfüzyon değişiklikleri
Hepatic perfussion changes in experimental acute pancreatitis
- Tez No: 194563
- Danışmanlar: PROF.DR. TEOMAN COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Dr.Semra TutcuDENEYSEL AKUT PANKREAT T MODEL NDEHEPAT K PERFÜZYON DEĞ Ş KL KLERAkut pankreatit, gelişen tanı ve tedavi olanaklarına rağmen hala yüksek mortaliteve morbidite nedenidir. Akut pankreatitde uzak organlar değişik derecelerdeetkilenebilmekte ve önemli klinik tablolara neden olmaktadır.Akut pankreatitin başta akciğer ve böbrekler olmak üzere pek çok organdasekonder değişikliklere neden olduğu ve karaciğerin bu durumdan etkilenen organlararasında yer aldığı bilinmektedir. Farklı deneysel modellerle yapılan çalışmalarda,karaciğer hasarı histopatolojik olarak gösterilmiştir. Ancak bu histopatolojikdeğişikliklere eşlik edebilecek perfüzyon bozuklukları konusunda çok az sayıdaçalışma bulunmaktadır.Bu çalışmada amacımız ılımlı akut pankreatitin karaciğer perfüzyonu üzerine olanetkisini incelemekti.Çalışmada ortalama ağırlıkları 250 gr olan her iki cins Sprague-Dawley tipi 40adet rat kullanıldı. Ratlar, 20'si kontrol, 20'si pankreatit grubu olmak üzere randomizeolarak iki gruba ayrıldı. Pankreatit grubundaki ratlara 50 mikrogram/kg serulein birersaat arayla toplam beş kez intraperitoneal olarak, kontrol grubundaki ratlara ise 0,1ml serum fizyolojik çözeltisi birer saat arayla toplam beş kez intraperitoneal olarakenjekte edildi. lk enjeksiyonun yapılmasından altı saat sonra ratın femoral veni 24 Gbranül ile anestezi altında kanüle edildi. Noniyonik kontrast ajan femoral vendenverilerek dinamik bilgisayarlı tomografi çekimi yapıldı. Elde edilen görüntülerbilgisayarlı perfüzyon tomografi yazılım programı ile işlenerek perfüzyon haritalarıoluşturuldu. Bu haritalardan kan akımı ve kan hacmi değerleri elde edildi. Ratlarınfemoral veninden amilaz çalışılması için kan örnekleri alındı. Laparotomi ile pankreasve karaciğer dokusu en blok olarak çıkarıldı ve histopatolojik inceleme yapıldı. Deneyişlemlerinin bitimini takiben ratlar sakrifiye edildi. Bulguların istatistiksel analizi içinStudent T testi kullanıldı ve 0.05'den küçük p değerleri anlamlı kabul edildi.Sonuç olarak çalışmamız, ratlarda serulein ile oluşturulan akut pankreatitmodelinde, karaciğerde portal yangı, sinüzoidal dilatasyon ve hepatositdejenerasyonu şeklinde histopatolojik değişiklikler oluştuğunu; pankreatitin altıncısaatinde bilgisayarlı perfüzyon tomografi ile karaciğerin her iki lobunun kan hacmindeve sağ lobun kan akımında istatistiksel olarak anlamlı derecede artış, sol lobun kanakımında istatistiksel anlamlılığa ulaşmayan göreceli bir artış olduğunu gösterdi.Bizim karaciğerde saptadığımız perfüzyon değişikliklerinin hangi mekanizma ileortaya çıktığını anlayabilmek için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Dr.Semra TutcuHEPATIC PERFUSSION CHANGESIN EXPERIMENTAL ACUTE PANCREATITISDespite advances in diagnosis and treatment methods, acute pancreatitis isstill an important cause of high mortality and morbidity. In acute pancreatitis endorgans are affected in different degrees and it causes serious clinical disorders.It has been known that acute pancreatitis causes seconder changes indifferent organs especially in lung and kidneys, and liver is one of these involvedorgans. In different experimental studies, hepatic damages were shownhistopathologically but there are few studies about perfussion disorders thataccompany to these histopathologic changes. In this study, we aimed to investigatethe effect of moderate acute pancreatitis on liver perfussion.Forty Sprague-Dawley rats of both gender with avarage weights of 250 gramswere used in this study. Rats were randomized into two groups. Twenty rats were incontrol group and 20 in acute pancreatitis group. Caerulein was givenintraperitoneally to pancreatitis group in a dose of 50 µ/kg totally five times with onehour intervals and 0,9 % NaCl was injected intraperitoneally to control group rats in adose of 0.1 ml totally five times with one hour intervals. Six hours after the firstinjection 24 G branules were placed into femoral veins of rats under the anesthesia.Dynamic computerized tomography (CT) were perfomed following administration ofnon-ionic contrast agent via femoral vein. Perfussion maps were formed byprocessing the obtained images with perfussion CT software. Blood flow (BF) andblood volume (BV) values were obtained from these maps. The blood samples weretaken from femoral veins of rats for amylase studies. All pancreatic and liver tissueswere taken off with laparotomy and histopathologic investigation was performed. Therats were sacrificed at the end of the experiment. Student T test was used forstatistical analyses of findings and p value