Ratlarda oluşturulmuş deneysel pnömoperitoneum modelinde beta-D glukanın peritoneal immün defans belirteçleri ve sitokin yanıtı üzerine etkileri
Effects of beta-D glucan on peritoneal immune defence signs and cytokine response in an experimental rat pneumoperitoneum model
  1. Tez No: 194564
  2. Yazar: OKAN YUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERAY KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genel Cerrahi, Allergy and Immunology, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tezin Adı: RATLARDA OLUŞTURULMUŞ DENEYSEL PNÖMOPER TONYUMMODEL NDE BETA- D GLUKAN'IN PER TONEAL MMÜN DEFANS BEL RTEÇLERVE S TOK N YANITI ÜZER NE ETK LERYazarı: Dr.Okan YumuşÖZETLaparoskopik cerrahinin, peritoneal ve sistemik immün yanıt üzerindeki etkileriyleilgili bilgimiz henüz yeterli düzeyde değildir. Cerrahi travmanın yarattığıimmündisregülasyonu düzenlemek için değişik yöntemler denenmektedir.
Özet (Çeviri)
Name: Effects of beta-D glucan on peritoneal immune defence signs and cytokineresponse in an experimental rat pneumoperitoneum modelWriter: Dr.Okan YumuşSUMMARYOur knowledge about effects of laparoscopic surgery on peritoneal and systemicimmune response is still lacking. In order to restore the immundisregulationdeveloped by surgical trauma, sveveral methods are being tried. Aim of this study isto investigate the effects of beta-glucan on peritoneal immune system and cytokineresponse in rat pneumoperitoneum model.Twenty eight rats were divided into three groups like; group 1, n=9 (sham- notoperated); group 2, n=9 (control, 10 mmHg pneumoperitoneum for 30 min); group 3,n=10 (beta-glucan, 100 mg/kg/day beta-glucan by gavage, for 7 days beforepneumoperitoneum).