Konvansiyonel ve pulse radyofrekans termokoagulasyon tekniklerinin nöroablatif etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of neuroablative effects of conventional and pulse radiofrequency techniques
- Tez No: 194565
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İDİL TEKİN MİRZAİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
VII- ÖZETRF yöntemi kronik ağrı tedavisinde nöroablasyon yaratarak ağrı iletiminidurdurmak amacıyla uzun zamandır kullanılmaktadır. Ancak yüksek ısı ileyaratılan bu ablasyon deafferantasyon sekeline yol açabilmektedir. Uygulamalarsırasında komşu sinir dokusunda oluşacak hasar, uzun sürebilecek hatta geridönüşümsüz olabilecek duysal ve motor fonksiyon kaybı riskine sahiptir.Bunun üzerine ısı fizyolojik sınırlarda tutularak ağrı iletimini durdurabilenradyofrekans yöntemleri üzerinde çalışılmaya başlanmış ve pulse RF (PRF)tekniği geliştirilmiştir. Konvansiyonel RF (KRF) tekniğindeki devamlı akım,saniyede 2 frekans olacak şekilde pulse hale getirilerek yöntemin etkinliğiartırılmış ve ısının konvansiyonel yöntemdeki kadar yüksek olmasınagereksinim kalmamıştır. Böylece RF uygulamaları daha önce sadece duysallifleri olan sinirlere yönelik iken artık motor lifleri olan periferik sinirler için de RFteknikleri uygulanabilir hale gelmiştir. Biz de çalışmamızda motor, duysal veotonom liflerin tümünü içeren bir periferik sinir olan siyatik sinir üzerindeçalışarak, periferik sinirlerde PRF uygulamalarının nöroablatif etkilerininkonvansiyonel RF yöntemleri ile karşılaştırılmasını amaçladık.Çalışmada yetişkin erkek Wistar sıçanlar kullanılarak 6 denekten oluşangruplar oluşturuldu. Kontrol grubundaki deneklere hiçbir işlem yapılmadı. Genelanestezi uygulamasının ardından RF elektrotu, siyatik sinire hasar vermeyecekşekilde çok yakınına yerleştirildi. Sham grubunda RF enerjisi verilmedi. KRF40grubunda, 90 saniye süreyle 40ºC KRF uygulandı. KRF80 grubunda, 90 saniyesüreyle 80ºC KRF uygulandı. PRF grubunda, 240 saniye süreyle, 45 V, 42ºC'yigeçmeyecek şekilde PRF uygulandı.İki gün bekleme sonunda %2,5'luk fosfat tamponlu gluteraldehidsolüsyonu intrakardiak perfüzyon ile tespit için kullanıldı. Alınan örnekler uygunfiksatiflerde tutularak hem ışık hem de elektron mikroskobu (EM) takibineyönlendirildi.Yapılan ışık mikroskobunda HE ve Toluidin mavisi boyamalarda KONTROLgrubu örneklerinde sinir hücrelerinde herhangi bir patolojiye rastlanmadı. SHAMgrubu örneklerinde özellikle miyelinli liflerde miyelin kılıfında az miktarda43deformasyon ve konfigürasyonlar ile endonöral ödem görüldü. KRF40 grubuörneklerinde siyatik sinir miyelinli liflerde bozulma, konfigürasyonlar veprotrüzyonlar gözlendi. Endonöryum ve perinöryumda ödem, aksoplazmadaayrışmalar izlendi. KRF80 grubu örneklerinde siyatik sinir kesitinde miyelinliliflerde bozulma ve protrüzyonlar gibi bozuklukların KRF40 grubuna göre dahaartmış olduğu saptandı. PRF grubu örneklerinde diğer RF uygulamalarındabulunan patolojilere benzer bulgular göreceli olarak daha az oranda görüldü.Büyük büyütmeli incelemelerde küçük büyütmeler ile paralel bulunan patolojilerdaha detaylı olarak izlendi. SHAM grubunda görülen bozuklukların sırasıylaPRF, KRF40, KRF80 gruplarında giderek arttığı saptandı.Elektron mikroskobu çalışmalarında ışık mikroskobu ile paralellikgösteren bulgular yanısıra, RF ugulamalarının hücre organellerinde veiskeletinde hasar meydana getirdiği bulundu. Bulguların ışık mikroskobisi ile sonderece benzer şekilde ve çok daha detaylı izlenmek üzere yapılan EMincelemede hasarın aslında en az şekilde olsa bile kontrolde de görüldüğü,SHAM grubunda arttığı, sırasıyla PRF, KRF40, KRF80'de giderek belirginleştiğisaptandı.Sonuç olarak bu çalışmada RF uygulamalarının bir örnek olarak siyatiksinir üzerinde oluşturduğu hasar kontrol ve sham grubu ile karşılaştırmalı olarakincelendi ve PRF uygulamaları ile oluşan ödem, hücre ve miyelin patolojilerininmikroskobik ve morfometrik incelemeleri yapılarak KRF40 ve 80 uygulamalarınagöre daha güvenli olduğu saptandı.Kontrol grubunda saptanan minimal hasar, sinir dokusunun gerekenincelemeler için yapılan işlemler sırasında bile etkilendiğini, SHAM grubundagörülen kontrole göre artan hasar ise sinir dokusunun cerrahi işlemden deetkilendiğini düşündürdü. Konvansiyonel RF uygulamalarının ısıya bağlı belirginhasar oluşturduğu ve PRF uygulaması ile bu hasarın engellenemediği ancakazaltılabildiği kanısına varıldı.44
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARYTHE COMPARISON OF NEUROABLATIVE EFFECTS OF CONVENTIONALAND PULSE RADIOFREQUENCY TECNIQUESRadiofrequency thermocoagulation (RF) has been used for many yearsin pain treatment in order to interrupt pain transmission by mediatingneuroablation. However, this neuroablation caused by high temperatures maylead to deafferantation sequela. During the application, the nerve nearby, due tothe possible damage on it, may have a risk of developing a long-term orirreversible loss of sensory and motor function.Therefore, radiofrequency techniques which maintain the temperaturewithin the physiological limits have been studied and the pulse RF (PRF)technique has been developed. The efficacy of the continous current used inconventional RF (CRF) technique has been increased by changing it into pulsecurrent, two frequencies a second, and therefore there is no need to have atemperature as high as the one applied in conventional RF. As a result, RFapplications, once used on only sensorial nerves, can now also be applied toperipheral nerves with sensory and motor fibers. In our study, we studied on thesciatic nerve, a peripheral nerve which includes all motor, sensory andautonomous fibers, and aimed to compare the neuroablative effects of PRFapplications with conventional RF techniques.In the study, we formed five groups each had six adult male Wistar rats.Any procedure was not applied to the rats in the control group. Following thegeneral anesthesia, RF electrode was placed very close to the sciatic nerve butnot to cause any damage to the nerve. RF energy was not given to the rats inSham group. In the CRF40 group, the rats were applied 400C CRF for 90seconds. In the CRF80 group, the rats were applied 800C CRF for 90 seconds.In the PRF group, the rats were applied 45 V PRF which did not exceed 420Cfor 240 seconds.45Two days later, 2.5% glutaraldehyde phosphate buffered solution wasused for fixation with intracardiac perfusion. The samples, kept in appropriatefixatives, were monitored both with a light and electron microscope (EM).In the light microscopy, HE and Toluidin blue staining revealed nopathological changes in nerve cells in the control group. In the samples of theSham group, there were configurations, endoneural edema and a littledeformation in the myelin sheath in myelin fibers. In the CRF40 group, therewere configurations, deformation and protrusion in the myelin fibers of thesciatic nerves. Edema in perineurium and resolutions in acsoplasma were alsoobserved. Degeneration and protrusion in myelin fibers in the cross section ofsciatic nerves observed in the samples of CRF80 group were more than thosein the CRF40 group. In the samples taken from the PRF group, findings similarto the pathological changes found in other RF applications were comparativelyfewer than those found in other RF applications. In large magnifyingmicroscobic examinations, pathological changes similar to those in smallmagnifying microscobic examinations were studied in details. Corruptions seenin the Sham group increasingly detected in the PRF, CRF40 and CRF80groups.In the studies conducted with an electron microscope, it was detectedthat the findings were similar to those found with a light microscope, and it wasalso found that RF applications caused damage to cell organelles and skeleton.It was also observed that examinations conducted both with the lightmicroscobe and the electron microscope revealed some damage, though notmuch, in the control group but increased in the Sham group and becameincreasingly more distinct in the PRF, CRF40 and CRF80 groups respectively.As a result, in this study the damage to the sciatic nerve caused by RFapplications in the control and Sham groups was compared. Edema, cell andmyelinisian pathological changes due to PRF application were microscopicallyand morphometrically examined. It was concluded that PRF application wassafer than CRF40 and CRF80 applications.The minimal damage determined in the control group suggested thatnerve tissues can be affected even during the any type of procedures applied to46the nerves. The fact that the damage increased more in the Sham group than inthe control group also suggested that the nerve tissues are affected by surgicalapplications as well. It was also considered that, due to high temperature,conventional RF applications caused damage which can not be prevented butdecreased by PRF applications.47