Bel ağrısında pulse ve konvansiyonel radyofrekans termokoagulasyon uygulamaları
Pulsed and conventional radiofrequency thermocoagulation treatment in low back pain
- Tez No: 557160
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRI TEVFİK ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kronik bel ağrısı tedavisinde algoritmaya uygun olarak çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Radyofrekans termokoagulasyon yöntemi bunlardan biridir. Bu yöntemin temeli, elektod ucundaki ısı ile hasar oluşturmaktır. Bu çalışmamızda pulse ve konvansiyonel radyofrekans termokoagulasyon uygulamalarının, tedavi açısından bel ağrılarındaki etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Fakültemiz Etik Kurul onayı ve olguların yazılı onayları alındıktan sonra radyofrekans uygulanacak toplam 30 hasta çalışma kapsamına alındı. Randomize çift kör olarak planlanan çalışmamız, her biri 15 hastadan oluşan 2 gruba ayrıldı. Grup I'e 4 dk. 420C pulse radyofrekans, Grup II'e 2dk. 650C konvansiyonel radyofrekans uygulandı. Her iki gruptaki hastalara işlem bitiminde toplam 3ml volum içinde Metilprednisolon ve Levobupivakain uygulandı. Her iki grupta da işlem öncesi ile işlem sonrası 1. ve 3. aylarda Vizuel Analog Skala değerleri (VAS), Modifiye Oswetry İndeks (MOI), motor kayıp, duyu kaybı, refleks kaybı değerlendirildi. Bulgular: Grupların demografik verilerinin benzer olduğu ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı belirlendi. Girişim öncesi uygulanan tedaviler değerlendirildiğinde, olguların % 43,3'ünün daha önce bel cerrahisi işlemi gördüğü, % 37,9'unda fizik tedavi uygulandığı, % 55,2'sinde ise nonsteroid antiinflamatuar analjezik (NSAID) kullanımı saptandı. Olguların tümünde işlem öncesi VAS ve MOI değerleri ile işlem sonrası 1. ve 3. ay değerleri karşılaştırıldığında anlamlı fark olduğu saptanmışken, Grup I ve Grup II karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. İşlem öncesi ile işlem sonrası 1. ve 3. ay yapılan duyusal ve motor kayıp değerlendirilmesinde Grup I ve Grup II arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Hiçbir hastada refleks kayba rastlanmadı. Sonuç: Bel ağrısı olan olgularda her iki radyofrekans uygulamasının da etkin olduğu, iki uygulama arasında klinik ve istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: While treating chronic low back pain several procedures are applied according to the algorithm. Radiofrequency thermokoagulation is one of these procedures. The basis of this procedure is producing damage with heat of the electrodes terminal. İn this study, we aimed to compare the afficiency of pulsed and conventional radiofrequency thermocoagulation as treatment of low back pain. Materials and Methods: After having our faculties Ethical Committee and patients written aproval, total 30 patients who will recieve radiofrequency taken in to the study. Our study, which is planned to be randomized double blind were separated into two groups of 15 patient. İn Group I, 4 minutes at 42 °C pulsed radiofrequency and in Group II, 2 minutes 65 °C conventional radiofrequency is applied. Both of these groups took Metilprednizolon and Levobupicain at total volume of 3 ml after the procedure. Both of two groups were evaluated before and after the first and third mounth of the procedure according to the Visual Analogue Scala (VAS), Modified Oswetry Index (MOI) values, loss of sense, loss of motor function and loss of reflex. Results: Its been estimated that demographic findings of these groups were similar and there are no statistical differances between them. As we evaluated the treatment patients recieved befrore the procedure, it's found that ; %43.3 of patients had surgical lomber procedure, %37,9 of patients had physical theraphy and %55,2 of patients had nonsteroidal antiinflammatory drugs (NSAID). When VAS and MOI values were compared before the procedure and one and three mounth after the procedure the differance of all the subjects were meaningful; while there was no statistical differance between Group I and Group II. Evaluation of sense loss and motor function loss before the procedure, one and three mounts after the procedure showed no statistical differance between Group I and Group II. None of the patients had reflex loss. Conclusion: Its been determined that; both of the two radiofrequency application in low back pain had an efficiency and there is no clinical and statistical differances between two aplications.