COX-2 türevi bazı ilaçlarda in vitro in vivo korelasyon çalışmaları
In vitro-in vivo correlation studies on some of COX-2 drugs,
- Tez No: 194568
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
vÖZETDemirtürk E. COX-2 türevi bazı ilaçlarda in vitro in vivo korelasyonçalışmaları, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyofarmasötik veFarmakokinetik Programı Doktora Tezi, Ankara, 2005. Çalışmada anti-enflamatuvar, analjezik ve antipiretik etkili, biyofarmasötik ilaç sınıflandırmasistemine göre (BSS) Sınıf II grubu ilaçlardan olan rofekoksib kullanılmış ve sığırserum albumini ile mikroküre formülasyonları geliştirilmiştir. Formülasyongeliştirme sürecinde çapraz bağlayıcı madde olarak glutaraldehidin (%25 a/h) farklıkonsantrasyonlarda kullanımının salım hızı üzerindeki etkisi incelenmiştir.Rofekoksibin pH'dan bağımsız çözünürlüğü nedeniyle geliştirilenformülasyonlardan dozaj şeklinin günde bir kez kullanımına olanak verecek olan,yavaş salım hızına sahip formülasyon in vivo deneylerde kullanılmak üzereseçilmiştir. İn vivo çalışmada kullanılacak formülasyonun geliştirilmesinin ardındanA Düzeyi korelasyonun geliştirilmesi ve değerlendirilmesi sürecinde PCDCON veDCON programlarından yararlanılmıştır. Modelden bağımsız dekonvolüsyonyöntemi ile referans ürün olarak kullanılması önerilen iv ürün ve oral çözeltivarlığında % çözünen (in vitro) ve % absorplanan (in vivo) arasındaki korelasyonaraştırılırken, modele bağımlı dekonvolüsyon yönteminde referans ürün olarak ivpreparat verileri kullanılarak çözünen fraksiyon ve absorplanan fraksiyon arasındakikorelasyon incelenmiştir. Ayrıca referans ürün uygulamasının mümkün olamayacağıdurumlarda referans uygulaması yapılmadan yalnız geliştirilen formülasyona aitverilerle çözünen fraksiyon ve absorplanan fraksiyon arasındaki ilişki araştırılmıştır.Yapılan çalışmada farklı yöntemler kullanılarak in vitro çözünme verileri ile in vivoplazma-konsantrasyonu-zaman profili verileri arasındaki İVİVK değerlendirilmiştir.Çalışmada A Düzeyi korelasyon dozaj şeklinin in vitro çözünme profili ile in vivoabsorpsiyon profili arasında noktasal bir ilişkiyi tanımlaması ve en çok bilgi veren vekullanılan düzey olması nedeniyle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
viABSTRACTDemirtürk E. In vitro-in vivo correlation studies on some of COX-2 drugs,Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Biopharmaceuticsand Pharmacokinetics Programme, Ankara, 2005. Rofecoxib which has anti-inflamatory, analgesic and antipyretic activity and can be classified as Class II drugsaccording to the biopharmaceutic classification system has been used and bovineserum albumin microsphere formulations have been developed in the study. Duringthe formulation development stage, effects of different concentrations ofglutaraldehyde (25% w/v) as the cross-linking agent on the release rates areinvestigated. Because of the pH independent solubility of rofecoxib, one of theformulations developed whose daily dosage has enabled us to use it once a day andhaving a slow dissolution rate has been chosen for the in vivo experimentations.After choosing the formulation which will be used in the in vivo studies, PCDCONand DCON programmes have been used in the development and evaluation stages ofa Level A correlation. While the correlation between dissolved % (in vitro) andabsorbed % (in vivo) has been investigated by the model independent deconvolutionmethod using suggested reference products such as iv product and oral solution, thecorrelation between dissolved fraction and absorbed fraction has been investigatedby the model dependent method using the iv product as reference. Besides in cases inwhich such a reference product is not available, without a reference application onlyby using the developed formulation data the correlation between dissolved fractionand absorbed fraction has been also investigated. Using different methods in thestudy the IVIVC was evaluated by using the in vitro dissolution data and in vivoplasma concentration-time profile data. A Level A correlation has been investigatedin the study that it represents a point-to-point relationship between in vitro releaseand in vivo absorption from the dosage form and it is the most informative and usefulcorrelation.