Akut iskemik inmeli hastalarda geçici hipergliseminin inme prognozu üzerine etkileri
Effects of the hyperglysemia on prognosis of in patients with acute ischaemic stroke
  1. Tez No: 194572
  2. Yazar: SONER KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SOYUER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmada, akut iskemik inmede geçici hipergliseminin sıklığı,hipergliseminin inme şiddeti ve prognoz üzerine olan etkileri incelenmiştir.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, akut iskemik inme nedeniyle başvuran veçalışmaya alınma kriterlerini dolduran 100 hasta dahil edildi. Hastalar geliş kanşekeri, açlık kan şekeri, OGTT ve HbA1c değerine göre normoglisemik, geçicihiperglisemik ve diyabetes mellitus olmak üzere üç gruba ayrıldı. Bu gruplarıngelişte ve takiplerinin üçüncü ayında NIHSS, FM ve FIM skorları belirlenerekinmenin şiddeti ve prognozu yönünden karşılaştırıldı. Ayrıca hastaların üçüncü ayaçlık kan şekerine göre hiperglisemik ve normoglisemik hastaların kalıcı diyabetedönüşümü incelenerek değerlendirildi. statiksel çalışmada ANOVA, Paired t resti,ve Mann-Whitney U testi kullanıldı.Bulgular: Hastaların 52'si normoglisemik, 21'i geçici hiperglisemik, 27'sidiyabetikti. Takiplerinin üçüncü ayında 28 hasta eksitus oldu. Geçici hiperglisemiliüç hastada daha sonra kalıcı diyabet gelişti.Hastaların geliş anında NIHSS, FM ve FIM değerleri ile ölçüldüğü şekliyleinme şiddeti normoglisemik hastalarda geçici hiperglisemik ve diyabetik hastalaragöre daha düşüktü (p0.05). Her üç grupta inmenin 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: In this study, fruquency of transient hyperglysemia and effects ofthe hyperglysemia on the severity and prognosis of stroke were examined in patientswith acute ischaemic stroke.Materials and Metods: One hundred patients, who applied for acuteischaemic stroke and met the including criteria, were included in the study. Patientswere diveded into three groups: normoglysemic, transient hyperglysemic anddiyabetes mellitus according to the baseline blood glucose, fasting blood glucose,OGGT test and HbA1c value. These groups? NIHSS, FM and FIM scores weremeasured at baseline and at the 3rd month of the follow up; then, these data werecompared in terms of the severity and prognosis of stroke. In addition, according tothe fasting blood glucose, hyperglysemic and normoglysemic patients becomingpermanent diyabetics were evaluated. ANOVA, Paired t test and Mann-Whitney Utest were used in the statistical analyses.Results: Of the patients 52 were normoglysemic, 21 were hyperglysemic and27 were diyabetic. At the 3rd month of the follow up, 28 patients died.