Deneysel sepsis modelinde oksidan-antioksidan sistem ve akciğer histopatolojisi üzerine okterotidin doza bağımlı etkileri
  1. Tez No: 194619
  2. Yazar: ABDÜSSELAM SEYDANOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
396. ÖZETDENEYSEL SEPS S MODEL NDE OKS DAN-ANT OKS DAN S STEM VEAKC ER H STOPATOLOJ S ÜZER NE OKTREOT D N DOZA BA IMLIETK LERAmaç: Sepsis son yıllarda fizyopatolojisinin daha iyi anla ılmasına ve tedavisindekiyeniliklere ra men yo un bakımlarda görülen ölümlerin ba lıca nedenidir. Sepsis ve septikok fizyopatolojisinin merkezinde oksidatif stres yer almaktadır. Organizmada oksidan-antioksidan denge farklı yolakları kullandı ından bunların tümünü etkileyecek `ideal' bir ilaçhenüz bulunmamaktadır. Biz bu çalı mada sentetik bir somatostatin analo u olan oktreotidin(OCT) deneysel sepsiste antioksidan etkisinin olup olmadı ını ara tırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: 40 adet di i Sprague-Dawley rat 4 gruba ayrıldı (n=10). Çekal ligasyon veperforasyon yöntemiyle (ÇLP) deneysel sepsis olu turuldu. SHAM grubunda sadecelaparotomi uygulandı. SEPS S grubunda ÇLP ile sepsis olu turuldu. OCT-50 grubunda ÇLPyapılmı sepsisli ratlara 50 µg/kg, sc OCT, OCT-100 grubunda ÇLP yapılmı sepsisli ratlara100 µg/kg, sc OCT verildi. laçlar operasyondan sonra hemen ve 12 saat sonra olmak üzere 2e it dozda uygulandı. Tüm ratlar cerrahi i lemin 24. saatinde sakrifiye edildi. Eritrositglutatyon (GSH) ve plazma malondialdehit (MDA) düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
407. SUMMARYDOSE-DEPENDENT EFFECTS OF OCTREOTIDE ON OXIDANT-ANTIOXIDANTSTATUS AND LUNG HISTOPATHOLOGY DURING EXPERIMENTAL SEPSISBackground and Aim: Sepsis remains one of the leading causes of death in intensive careunits, despite recent acquired knowledge on pathophysiology and treatment. Central to thepathophysiology of sepsis and septic shock is an oxidative stress. Oxidant-antioxidantbalance involves different pathways and yet, there is no `ideal? drug able to affect all of them.In this study we analyzed whether octreotide (OCT), a synthetic somatostatin analogue, hasantioxidative effects in experimental sepsis.Methods: 40 female Sprague-Dawley rats were divided into four groups (n = 10). GroupSHAM underwent only a laparotomy; group SEPS S, sepsis; group OCT-50, sepsis andreceiving OCT (50 µg/kg, sc); group OCT-100, sepsis and receiving OCT (100 µg/kg, sc).Sepsis was induced by Cecal Ligation and Puncture (CLP). The OCT doses was administeredimmediately after CLP and 12 h. Rats were sacrificed at 24 h after the surgical procedure.