Komplikasyonlu gebeliklerde trombofili'nin (faktör V leiden mutasyonu ve antikoagülan faktör eksiklikleri)yeri
- Tez No: 194618
- Danışmanlar: PROF.DR. M. NEDİM ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
8. ÖZETPreeklampsi, intrauterin gelişme geriliği ve intrauterin fetal kayıp gibi gebelikkomplikasyonlarının etyolojilerinde plasental yetmezlik suçlananan patolojilerarasındadır. Koagülasyona eğilimi arttıran FVL mutasyonu ve antikoagülaneksikliklerini içeren trombofilik defeklerin de bu plasental yetmezlikte yerininolabileceği muhakkaktır. Bizde bu çalışmada bahsedilen gebelik komplikasyonlarındatrombofilik faktörlerin görülme sıklığını ve etyolojideki yerini araştırmayı hedefledikÇalışmaya SÜMTF Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğin'de takip edilenkomplikasyonlu gebeliği olan 54 hasta ve sağlıklı gebeliği olan 40 kontol grubundanoluşan toplam 94 gebe dahil edildi. Hastalar klinik özelliklerine göre üç gruba ayrılaraktrombofilik defektler her grupta ayrı olarak ve grubun tamamındaki görülme oranlarınagöre istatistiksel olarak değerlendirildi.Hasta ve kontrol gruplarının demografik özellikleri incelendiğinde komplikegebeliği olan grupta istatistiksel olarak anlamlılık oluşturacak şekilde doğum haftası vedoğum kilosunun düşük ve sezeryanla doğum oranlarının yüksek olduğunu tespit ettikTrombofilik defektlerin görülme sıklığına bakacak olur isek; FVL genmutasyonu total hasta grubunda %27.2 ve preeklamptik alt grupta ise %34.4 oranındatespit edilmiş olup istatistiksel anlamlılık göstermektedir. UGG olgularında %22.2 vefetal kayıp olgularında %14.2 olarak tespit edilmekle birlikte istatistiksel anlamlılıkmevcut değildi.Protein S eksikliği yalnızca preeklamptik alt grupta %17.2 oranında tespitedilmiş olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Diğer supgruplarda birer hastadaprotein S eksikliği tespit edilmiş olup istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır.56Protein C eksikliği ise preeklemptik altgrupta olan tek bir hastada tespitedilmiştir.AT eksiklğide protein C defekti gibi yalnızca preeklampsi grubunda %10.3oranında saptanmış olmakla beraber istatistiksel anlamlılık göstermiştir.Sonuçta FVL mutasyon oranı yalnızca preeklamptik hastalarda anlamlıistatistiksel sonuca ulaşsada diğer gruplarda da kontrol grubuna kıyasla yüksekoranlarda tespit edilmiştir.Antikoagülan faktör eksikliklerinden protein S ve AT preeklampsi ile ilişkilibulunmakla birlikte diğer gebelik komplikasyonlarıyla alakalı bulunamamıştır. UGGve fetal kayıp olgularındaki sayısal kısıtlılık toplum genelinde de nadir rastlanan faktöreksikliklerinin bu komplikasyonlarla ilişkisini ortaya koyamamızın muhtemel sebebiolabilir. Nadir rastlanan antikoagülan faktör eksikliklerinin gebelikkomplikasyonlarındaki yerini belirlemek için daha geniş tabanlı çalışmalara ihtiyaçvardır.57
Özet (Çeviri)
9. SUMMARYPregnancy complications such as preeclampsia, intra uterine growth retardation(IUGR) and intra uterine fetal loss (IUFL) are accused of to the cause of placentalinsuficiency. It is certain that FVL mutation and thrombophilia defects withanticoagulant insufficiency play role in placental insufficiency. In this study, we aimedto research the incidence and etiology of pregnancy complications associated withthrombophilic factors.Fifty-four patients with complicated pregnancy and 40 healthy pregnant subjectswere included the study. The patients were separated into 3 subgroups. Thrombophilicdefects were determined in each group statistically.The birth age and birth weight were lower, and the cesarean birth ratio washigher in group with complicated pregnancy than control group, which were statisticallysignificant.FVL mutations in patient group and subgroup with patients with preeclampsiawere 27.2% and 34.4%, respectively which were statistically significant. In subgroupwith intra uterine growth retardation (IUGR) and in group with intra uterine fetal losses(IUFL) were 22.2% and 14.2%, respectively. But both results were statisticallyinsignificant.In subgroup with preeclampsia, the Protein S deficiency was found 17.2%,which was statistically significant. In the other subgroups the Protein S deficiency wasdetermined but there was no statistically significant difference. Protein C deficiencywas found in only one patient with preeclampsia. AT3 deficiency was found 10.3% insubgroup with preeclampsia and it was statistically significant.58Conclusion, FVL mutation was found higher compared with control group, but itwas statistically significant in preeclampsia subgroup only.Protein C deficiency and AT3 deficiency are found related with preeclampsiabut not other pregnancy complications. It is not well determined the thrombophilicfactor deficiency in pregnants with intrauterine growth retardation and fetal loss becausethis is a small study in a limited patient population. Further investigations involvinglarger study populations are needed to determine association between pregnancycomplications and anticoagulant deficiencies.59