Sıçanlarda oluşturulan deneysel dissemine intravasküler koagülasyonda aktive protein C'nin etkisi
Effects of active protein C in expremental disseminated intravascular coagulation model on rats
  1. Tez No: 194620
  2. Yazar: ABDULLAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN OK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
SIÇANLARDA OLUŞTURULAN DENEYSEL D SSEM NENTRAVASKÜLER KOAGÜLASYONDA AKT VEPROTE N C'N N ETK SÖZETBu deneysel çalışma Ocak-Şubat 2007 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi TıpFakültesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi'nde (DEKAM)gerçekleştirildi.Amaç: Lipopolisakkarit (LPS) infüzyonu ile Yaygın damar içi pıhtılaşma (DIC)oluşturulan sıçanlarda Aktive Protein C (APC)'nin antikoagülan, antitrombotik,profibrinolitik, antienflamatuar ve antiapopitotik etkisinden faydalanarak DIC'te kihiperkoagülasyonu ve tüketim koagülopatisini önleyici etkisini araştırmaktır.Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlıkları 280-320 gram arasında değişen 25 adeterkek Wistar-Albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar randominize olarak sham, kontrol veçalışma gruplarına ayrıldı. Sham grubuna (n=5) sadece serum fizyolojik verildi. Kontrol(n=10) ve çalışma (n=10) grubuna 30mg/kg'dan LPS 4 saat infüzyonla femoral vendenverildi. Çalışma grubuna LPS uygulamasından 4 saat sonra 100µgr/kg'dan rekombinantAPC (Drotrecogin alfa [aktivated]; Xigris®; stanbul, Türkiye) 4 saat infüzyonla verildi.Sıçanlar 8 saat sonra abdominal aortadan kan örnekleri alınarak sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF ACTIVE PROTEIN-C IN EXPREMENTALDISSEMINATED INTRAVASCULAR COAGULATIONMODEL ON RATSABSTRACTThis experimental study has been performed in Hakan Çetinsaya Experimental andClinical Research Center (DEKAM) at Erciyes University Medical Faculty betweenJanuary and February 2007Aim: In this experimental study, activated protein C (APC) which has effects likeanticoagulative, antithrombotic, profibrinolotic, antiinflammatory and antiapopitotic,have been used for prevention the coagulopaty in a disseminated intravascularcoagulation (DIC) model, formated with lipopolysaccharide (LPS) infusion.Metarial and Method: In this study, 25 male Wistar-Albino rats weighing 280-320gram each were used. Rats were divided into three groups randomly as sham, contol andstudy groups. In sham group (n=5), only normal saline were infused. In control (n=10)and study groups, 30mg/kg LPS infused for 4 hours from femoral vein. After fourhours, 100 gr/kg recombinant APC (Drotrecogin Alpha (activated), Xigris®, Lilly,stanbul, Turkey) was given during 4 hours in study group. Eight hours later bloodsamples were taken from abdominal aorta and the animals were sacrified.