Gebelerin üçlü tarama testi ve gebelikte yapılan diğer testler hakkındaki bilgi düzeyinin ölçülmesi
Measuring the level of knowledge for triple screen test and others during pregnancy
- Tez No: 194660
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLENGÜL KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
1ÖZETGebelerin Üçlü Tarama Testi ve Gebelikte Yapılan Diğer Testler HakkındakiBilgi Düzeyinin ÖlçülmesiHer gebe, gebeliğini sorunsuz geçirmek ve sağlıklı bebek sahibi olmak ister.Bebeğin sağlığına risk teşkil edebilecek bir durumun belirlenip tedavi edilebilmesinisağlamak amacıyla hamile bir kadının hamilelik süresince düzenli kontrolleryaptırması çok önemlidir. Gebelik süresince düzenli doğum öncesi tarama testlerininyapılması, hem gebenin hem bebeğin sistemli şekilde değerlendirilmesini sağlar.Gebelikte ikili tarama testi, üçlü tarama testi ve gebelikte yapılan diğer taramatestleri anomalili bebeği en erken dönemde yakalamayı amaçlar. Gebelerin bukonuda bilgili olmaları önemlidir.Araştırmamız, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi KadınHastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran geberin Üçlü Tarama Testi veGebelikte Yapılan Diğer Testler Hakkındaki Bilgi Düzeyini ölçmek amacıylayapılmıştır. Araştırmamızın evrenini, Aralık 2006 ve Nisan 2007 tarihleri arasındaAfyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Araştırma ve Uygulama HastanesiKadın Doğum Polikliniği'ne başvuran tekil gebeliklerden 35.ve daha büyük gebelikhaftasındaki gebeler oluşturmuştur. Araştırmayı kabul eden 250 gebe araştırmayadâhil edilmiştir. Araştırma verileri anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Gebelereuygulanan anket formu 41 sorudan oluşmaktadır. Bu anket formunda gebeninsosyodemografik özellikleri, gebeliğin hangi sağlık kurumlarından takip edildiği,gebelikte yapılan tarama testlerinden neleri bildiği, hangi tahlilleri yaptırdığı ve butestler hakkındaki görüşlerini bildirdiği belirleyici sorular yer almaktadır. İstatistikhesaplamalar SPSS istatistik programı kullanılarak elde edilmiştir. Kullanılan bazıistatistiksel yöntemler; ortalama değer, standart sapma, minimum ve maksimumdeğerler, yüzde oranları, Pearson Khi-kare testi ve student t-testidir.
Özet (Çeviri)
3SUMMARYMeasuring the Level of Knowledge for Triple Screen Test and Othersduring PregnancyEvery pregnant hope to pass their pregnancy without any difficulties, andeventually want to have a healthy baby. In order to find and treat the possible risk atthe baby?s health, it is important to have some test regularly during women?spregnancy. Having these screening tests before delivery allows us to evaluatesystematically both the mother?s and baby?s health. In this case, double and triplescreen test, and others estimate what a person?s chances are of having anabnormality. Therefore, all pregnant women should be well-informed about thisissue.The aim of this study was to measure the level of knowledge of all pregnantat Medicine Faculty of Afyon Kocatepe University regarding Triple Screen Test aswell as other related tests. In December 2006 and April 2007, women who havesingle pregnancy with >35 gestational weeks in Ahmet Necdet Sezer Hospital wereinterviewed. 250 women who accepted to participate were recruited in this study.The questionnaire which consists of 41 questions was used, asking in detail aboutsocio-demographic properties, current gestational week, which institutions thatfollow their pregnancy, knowledge of the test during pregnancy, which tests thatwomen already have, and their opinion about these tests. Data were analyzed bySPSS statistical package as appropriate. Concerning the data, mean values, standarddeviation, minimum and maximum values, Pearson chi-square (X2) test, Student t-Test, and percentage ratios were used in some analyses.