Tiroidektomi ameliyatı öncesi hemşirenin bilgilendirici rolünün hastaların ameliyat sonrası anksiyete düzeylerine etkisi
The effect of the informative role the nurses on the postoperative anxiety levels at the thyroidectomy candidates
- Tez No: 194659
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURSUN ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, Psikiyatri, General Surgery, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
1ÖZETTiroidektomi, tiroid bezinin kısmen veya tamamen çıkartılması işlemidir. Cerrahigirişime aday hastalarda genel anesteziye bağlı ölüm riski ve ameliyat sonrası oluşacakağrıdan korkma önemli endişelerdir. Bu endişelerin yanı sıra, tiroid ameliyatı olacakhastalarda ameliyat yerinin özelliğinden dolayı estetik görünümün etkilenmesi, sesinkaybedilme korkusu veya ses kalitesinin etkilenmesi gibi sorunlar endişeleri daha daarttırmaktadır. Bu araştırma, tiroidektomi ameliyatı planlanan hastalarda hemşireninbilgilendirici rolünün, ameliyat sonrası anksiyete düzeylerine etkisini belirlemekamacıyla planlanan tanımlayıcı bir çalışmadır.Araştırma, Afyon Kocatepe Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi genelcerrahi servisinde 6 Kasım 2006 - 25 Nisan 2007 tarihleri arasında gerçekleştirildi.Tiroidektomi ameliyatı planlanan 30'u kontrol, 30'u araştırma grubu olmak üzeretoplam 60 kadın hasta üzerinde gerçekleştirildi. Kontrol ve çalışma grubu hastalarınDurumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri (State-Trait Anxiety Inventory) ile anksiyetedüzeyleri ölçüldü. Hastaların anksiyete düzeyini etkileyebilecek yaş, meslek ve eğitimdurumu ayrıca sorgulanarak demografik veriler oluşturuldu. Kontrol grubundakihastalara ameliyat hakkında rutin bilgi verilirken araştırma grubundaki hastalaraameliyat hakkında detaylı bilgi verildi. Çalışmaya katılan hastalar ile ameliyat sonrasıtekrar görüşülerek durumluk anksiyete envanteri ile anksiyete düzeyleri ölçüldü. Eldeedilen veriler SPSS programına yüklendi. statistiksel analiz için paired t-testi, studentt-testi ve varyans analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
2SUMMARYThyroidectomy is an operation that the thyroid gland is excised partially or totally.The most common anixous reasons for the operation candidates are death due to thegeneral anesthesia and post-operative pain. In additon to these reasons, aesthetical fearsat the operation site, voice loss and voice disorders are the other discouraging factorsthat increases the anxiety. This study is a descriptive investigation that aims todetermine the effect of the informative role of the nurses on the post-operative anxietylevels at the thyroidectomy candidates.The study was done in the general surgery service at the Medical School of AfyonKocatepe University between November 6, 2006 - April 25, 2007. The study was donewith 60 female patients; 30 are control group, the other 30 are the study group. Theanxiety levels of the control and study patients were measured with State-Trait AnxietyInventory. Demographic data such as age, occupation and education status which mayeffect the anxiety levels of the patients were recorded. Routine pre-operative informationwas given to the control group while detailed pre-operative information was given to thestudy group. The anxiety levels of the patients were again determined with post-operative interview by State-Trait Anxiety Inventory. The collected data was recorded inthe SPSS programme. Statistical analysis was done with paired t-test, Student t-test andvariance analysis.