Kolorektal kanserde epidermal büyüme faktörü reseptörü ve nükleer faktör kappa B ekspresyonunun prognoza etkisi
Prognostic significance of epidermal growth factor receptor and nuclear factor kappa B expression in colorectal cancer
  1. Tez No: 194663
  2. Yazar: MUSTAFA TEOMAN YANMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÖKHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETKolorektal kanserin biyolojisi yapılan çalışmalarla günümüzde daha iyi bilinmektedir.Bu bilgi pratikte hedefe yönelik tedaviler gibi somut faydalar sağlamakla beraber prognostikfaktörlerin yeniden tanımlanmasında pek kullanılmamıştır.Epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) ve Nükleer faktör kappa B (NFKB)kolorektal kanser olgularında sıklıkla eksprese edilmektedir. Karsinogenezis boyuncaEGFR'ünün genel olarak hücre proliferasyonundan, NFKB'nin ise apoptozise dirençtensorumlu olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmada EGFR ve NFKB ekspresyonunun kolorektal kanser hastalarındaprognostik önemi araştırıldı. Çalışmamıza, 1997-2005 yılları arasında kolorektal kanser tanısıalmış, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bölümü'nde takip vetedavisi yapılan 84 olgudan aynı fakültenin Patoloji Ana Bilim Dalı Laboratuvarı'nda parafinblokları ve/veya lamları bulunabilen 59 olgu alındı. Bu olguların demografik özellikleri,patolojik özellikleri, tedaviye yanıtları ve sağkalım süreleri Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ndekiarşivlerinden elde edildi. EGFR ve NFKB ekspresyonları ise primer tümör dokusunda,rezeksiyon materyalindeki normal kolon epitelinde ve varsa bölgesel metastatik lenf nodundaimmünohistokimyasal yöntemle araştırıldı.Yapılan analizler sonucunda ileri evre hastalıkla ve tedaviye dirençle EGFRekspresyonu arasında pozitif korelasyon saptandı. Sağkalım süresiyle EGFR ekspresyonuarasında ise negatif korelasyon bulundu. Primer tümörde NFKB ekspresyonuyla herhangi birparametre arasında korelasyon saptanmadı.Bu bulgular EGFR ekspresyonunun kolorektal hastalarında tedaviye dirençle ve kötüprognozla ilişkili olduğunu, NFKB ekspresyonunun ise herhangi bir etkisinin olmadığınıgöstermektedir.25
Özet (Çeviri)
SUMMARYRecent strides into the pathogenesis of colon cancer have brought to light many aspectsof colorectal carcinogenesis, hence rendering a plethora of targeted therapies feasible. Despitethese developments, prognostic information based on these novel targets can still be regardedas rudimentary.Epidermal growth factor receptor (EGFR) and nuclear factor kappa B (NFKB) arefrequently expressed in colorectal cancer. Generally, EGFR runs the pivotal mechanisms forcellular proliferation and NFKB activation imparting resistance to apoptosis.Prognostic significance of EGFR and NFKB expression in colorectal cancer wasinvestigated retrospectively in this study. 59 cases were included after reviewing 84 colorectalcancer patients which were followed between 1997-2005. 25 cases were excluded as adequatepathology specimens were not available. The demographic and pathologic characteristics,response to therapy and survival were recorded. Expression of EGFR and NFKB wereanalyzed immunohistochemically in primary tumor tissue, normal colonic epithelium andregional metastatic lymph nodes.A positive correlation were found between the expression of EGFR and advanced stagedisease and resistance to therapy. A negative correlation was suggested between EGFRexpression and overall survival. No correlations were detected between NFKB expression inprimary tumor and clinical parameters, such as response and survival.These findings suggest that EGFR expression in colorectal tumors might be correlatedwith resistance to therapy and poor prognosis while NFKB expression in colorectal does notappreciably influence the outcome.26