İntraserebral sıçan C6 glioblastomada COX-1, COX-2, COX-3 düzeyleri üzerine asetaminofen, metamizol ve indometazinin etkileri
The effect of acetaminophen, metamizole and indomethacin on COX-1, COX-2 and COX-3 levels in intracerebral rat C6 glioblastoma
  1. Tez No: 194664
  2. Yazar: ERSOY ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZETBu çalışmada asetaminofen, indometasin ve metamizolün intraserebral sıçan C6glioblastomada COX-1, COX-2 ve COX-3 mRNA düzeyleri ve tümör gelişimi üzerine olanetkileri araştırıldı. Bu amaçla C6 glioblastoma hücre kültürü intraserebral olarak sıçanbeynine inoküle edildi. 10 gün sonra sıçanlara 150 mg/kg asetaminofen, 10 mg/kgindometasin ve 150 mg/kg metamizol uygulandı ve 15. gün deney sonlandırıldı. Çıkarılanbeyinden tümör dokusu rezeke edilerek RT-PZR ile COX enzim düzeylerine, diğer gruptançıkarılan total beyin dokusunda hemotoksilen eosin boyama yapılarak tümör büyüklüğünebakıldı. Normal beyin dokusu ile tümörlü kontrol grupları ve ilaç verilen gruplardaki COX-1ve COX-2 enzim düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmamasına rağmen COX-3 enzimdüzeyi normal beyin dokusuna göre 15 gün sonra sonlandırılan kontrol grubundan anlamlıolarak yüksek bulundu. Asetaminofen ve indometasin verilen gruplarda COX-3 enzimidüzeyi tümörlü dokuya göre anlamlı olarak azalmasına rağmen metamizol verilen gruptaanlamlı bir değişiklik görülmedi.Histolojik olarak yapılan tümör büyüklüğü ölçümünde ise asetaminofen verilen gruptatümör büyüklüğü 15 ve 10 gün sonra sonlandırılan kontrol grubuna göre anlamlı olarakazaldı. ndometasin verilen grupta ise sadece 15 gün sonra sonlandırılan grup arasında anlamlıbir fark olduğu gözlemlendi. Metamizol verilen grupta ise kontrol gruplarına göre anlamlı birfark görülmedi.Bu sonuçlar bize sıçan C6 glioblastomanın progresyonunda COX-3 enziminin rolününolabileceğini, asetaminofen ve indometasinin bu enzimi inhibe ederek tümör gelişiminiengelleyebileceğini gösterdi. Bu inhibisyon, COX-3 enzim ekspresyonunun inhibisyonunabağlı olabileceği gibi asetaminofen ve indometasinin farklı mekanizmalar üzerine olanetkilerinden de kaynaklanabileceği göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, the impacts of acetaminophen, indomethacin and metamizol on COX-1,COX-2 and COX-3 enzyme mRNA expression levels and tumor proliferation at intracerebralrat C6 glioblastoma. In this case, C6 glioblastoma cell culture was inoculated to rat brainintracerebrally, after 10 days from inoculation 150 mg/kg acetaminophen, 10 mg/kgindomethacin and 150 mg/kg metamizol was applied for 5 days and on 15th day animals weresacrificed. Half number of the experiment groups?, tumor tissue was resected from wholebrain and send for searching COX enzyme mRNA expressions by RT-PZR and remaininghalf of the experiment group, whole brains were stained with Hematoxylin and Eosin forevaluation of tumor proliferation.In terms of COX-1 and COX-2 enzyme levels there was no significant differencebetween normal brain tissue, control groups with glioblastoma tumors and drug applied allgroups but, COX-3 enzyme levels much more in 15 day control group in comparison tonormal brain tissue. In the acetaminophen and indomethacin group COX-3 enzyme levelswere significantly reduced in merely tumor group, but there was no significantly change inmetamizol applied group.In the tumor magnitude measurement, acetaminophen groups tumor magnitude wassignificantly reduced in 15 and 10 day experiments in comparison to control group. On theindomethacin group only 15 day experiments reduction was significant. Metamizol groups?results did not significantly differ from control group.This results showed us, COX-3 enzyme can have a role in C6 glioblastomaprogression, acetaminophen and indomethacin can impede tumor proliferation by inhibitingthis enzyme.