Metoklopramid premedikasyonunun vekuronyum ve mivacuryum ile sağlanan nöromüsküler bloğa etkisi
The effects of metoclopramide premedication on the neuromuscular blokage of vecuronium and mivacurium
- Tez No: 194667
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİYA SALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZETBAŞLIK:METOKLOPRAMİD PREMEDİKASYONUNUN VEKURONYUM VEMİVAKURYUM İLE SAĞLANAN NÖROMÜSKÜLER BLOĞA ETKİSİAMAÇ:Metoklopromid başlıca ameliyat sonrası bulantı kusmanın önlenmesinde kullanılırken,ayrıca diyabedik gastroparezis, migren tipi vasküler baş ağrısı gibi pek çok farklı indikasyonlakullanılabilmektedir. Metoklopramid etki sonlanması kolinestaraz enzimi ile olmaktadır.Anestezi uygulamasında son yıllarda kullanıma giren non depolarizan nöromüsküler blokerolan mivakuryumda kolinesteraz enzimi ile yıkılmaktadır. Bu çalışmada ameliyat öncesimetoklopromid kullanımının etkileri vekuronyumun ve mivakuryumla karşılaştırıldı.GEREÇ YÖNTEM:Çalışma, elektif genel cerrahi ameliyatı geçirecek 80 hastaya (ASA I-II) uygulandı.Hastalar metoklopramid premedikasyonu ve nöromüsküler bloker olarak mivakuryum vevekuronyum kullanımına göre Grup Metoklopramid-mivakuryum (n=20) ve Grupmivakuryum (n=20), Grup Metoklopromid-vekuronyum (n=20) ve Grup vekuronyum (n=20)olarak adlandırıldı. Hastalara midazolamla ( 0.03 mg/kg iv) premedikasyon uygulandı. Ulnarsinir uyarılarak baş parmak motor fonksiyonu monitörize edildi. İndüksiyon fentanil 1 µg/kg,propofol 2 mg/kg ile yapıldı. Blok akselomiyografi yöntemiyle (TOF Guard) ölçüldü. Tekliuyarıyla kontrol değeri elde edildi ve nöromüsküler bloker olarak vekuronyum kullanılangruplarda 0.1 mg/kg olarak, mivakuryum kullanılan gruplarda 0.25 mg/kg olarak tek seferdeIV verildi Nöromüsküler bloğun % 100'e ulaşma süresi; maksimum bloğa geçiş süresi (Tmax,sn) olarak kaydedilip entübasyon gerçekleştirildi. Kalitesi mükemmel, iyi, kötü olarakdeğerlendirildi. Bundan sonra TOF uyarısı ile T25 (klinik etki süresi, dk), T75 (ilave dozgereksinim zamanı, dk), T25-75 (iyileşme indeksi,dk) araştırıldı. İstatistiksel değerlendirmede34Student's t, Ki kare, repeated measures ANOVA posthoc Tukey - kramer testleri kullanıldı.P
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe effects of metoclopramide premedication on the neuromuscular blockage ofvecuronium and mivacurium.Purpose: Metoclopramide is mainly used for postoperative nausea and vomiting, butalso can be used for different indications like diabetic gastroparesis and vasculary headaches.Metoclopropamide is eliminated bye cholinesterase enzyme. Mivacurium, which is used inanesthesia practice recently, is also eliminated by cholinesterase enzyme. In this study wecompared the effect of metoclopramide premedication with vecuronium and mivacurium.Methods: 80 patients (physical status ASA I-II) going under general surgery electivelywere enrolled to the study. The patients were grouped according to the premedication ofmetoclopramide and to the neuromusculary blocking agent used as Group Metoklopramide-Mivacurium ( n=20), Group Mivacurium (n=20), Group Metoclopramide-Vecuronium (n=20), and Group Vecuronium (n=20). Patients were premedicated by intravenous midazolam(0,03 mg/kg). The ulnar nerve was stimulated and the motor function of thumb wasmonitorized. The neuromusculary blockage was measured by accelomyography (TOFGuard,). Control value was determined by single stimulation and vecuronium 0,1 mg/kg ormivacurium 0,25 mg/kg were applied intravenously. The time to reach to the 100% ofneuromusculary blockage was recorded as time to maximum blockage (Tmax, sn) andintubation was performed. The quality of intubation was evaluated as perfect, good or poor.T25 (clinical efficacy time, min.), T75 (time of supplemental dose, min.), T25-T75 (recoveryindex, min.) were evaluated by TOF stimulation. Student?s t test, Ki Square, repeated36measures of ANOVA, posthoc Tukey- Kramer tests were used for statistical analysis.