Kronik periton diyalizi hastalarında beslenme durumunun tayininde kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması
The comparement of methods in nutritional evaluation of chronic peritoneal dialysis patients
- Tez No: 194668
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET RIZA ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
KRONİK PERİTON DİYALİZİ HASTALARINDABESLENME DURUMUNUN TAYİNİNDE KULLANILANYÖNTEMLERİN KARŞILAŞTIRILMASIDr.Uğur Dilek RAHMANOĞLUTez Danışmanı: Doç.Dr.Mehmet Rıza ALTIPARMAKÖZETAmaç: Yetersiz protein-kalori alımı olarak tanımlanan malnütrisyon kronik peritondiyalizi hastalarında sıktır ve artmış mortalite ile ilişkilidir. Çalışmamızda kronik peritondiyalizi hastalarında basit nütrisyonel göstergeler olan biyokimyasal ve antropometrikölçümler ile biyoimpedans analizi ölçümlerinin ilişkisini inceledik.Hastalar ve metod: Klinik olarak stabil 38 hasta (16 erkek, 22 kadın) çalışmaya alındı.Hemogram, üre, kreatinin, total kolesterol, trigliserid, LDL kolestrol, albümin, ferritin,transferrin, CRP, ESR, IGF-1, C3 kaydedildi.Diyalizat sıvısı boşaltıldıktan sonra hastalarınboy, ağırlık ve vücut kitle indeksi ölçüldü. Üç kez tekrarlanan deri kıvrım kalınlıkları (DKK),kol çevresi ölçüm değerleri kaydedilerek ortalaması alındı. DKK dan vücut yağ doku kitlesi,kol çevresi ve triseps DKK dan kol kas çevresi (KKÇ), kol kas kesit yüzey alanı (KKKA) vekol yağ doku kesit yüzey alanı (KYKA) hesaplandı. Ardından hastaların BİA indeksleriölçüldü.Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 44,8±13,9 yıl, ortalama vücut kitle indeksi 25,3±5.2kg/m2, ortalama periton diyalizi süreleri 4±2.6 yıl bulundu. BİA sonuçları ile serum albümindeğeri arasında ilişki bulunmadı. BİA değerlerinden yağ dokusu kitlesi ile en iyi ilişki gösterenbiyokimyasal parametreler olarak serum kreatinin, total kolesterol, trigliserid, LDL kolesterol,ESR ve C3 bulundu. Antropometrik ölçümlere göre yağ dokusu kitlesi 28.62±8.45 kg olarakhesaplanırken BİA sonucu bulunan yağ dokusu kitlesi ise 16.60±8.69 kg bulundu. İki değerarasında anlamlı fark bulundu (p=0.000). BİA ile elde edilen yağ dokusu kitlesi ileantropometrik ölçümlerin (deri kıvrım kalınlıkları ve kol yağ kesit yüzey alanı) güçlü ilişkigösterdiği saptandı. BİA ile bulunan kas dokusu kitlesi ile antropometrik ölçümler arasındakien iyi ilişki ise kol çevresi, kol kas çevresi ile bulundu.Sonuç: Kronik periton diyalizi hastalarında beslenme durumunun değerlendirilmesi vetakibinde serum albümini değerinin kullanımı sorgulanmalıdır. Antropometri, sübjektif biryöntem olması ve kronik periton diyalizi hastalarında vücut dışı sıvı miktarının artmış olmasınedeniyle çelişkili sonuçlar verebilir. Kas ve yağ dokusu prediksiyonu açısından gözlemcidenbağımsız, kolay ve hızlı uygulanabilen bir yöntem olan BİA ölçümleri daha yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
THE COMPAREMENT OF METHODS IN NUTRITIONALEVALUATION OF PERITONEAL DIALYSIS PATIENTSDr.Uğur Dilek RAHMANOĞLUTez Danışmanı: Doç.Dr.Mehmet Rıza ALTIPARMAKSUMMARYAim: Malnutrition, defined as insufficient protein-calorie intake, is highly prevalent inchronic peritoneal dialysis patients. We studied correlation of some simple nutritionalassessment methods, including biochemistry and anthropometry with bioelectrical impedanceanalysis (BIA) in chronic peritoneal dialysis patients.Patients and methods: We studied 38 clinically stable patients (16 men, 22 women).Blood was analyzed for serum total blood count, urea, creatinin, total cholesterol, trigliserid,LDL cholesterol, albumin, ferritin, transferrin, CRP, erythrocyte sedimentation rate, insulinlike growth factor-1, complement C3. After emptying the peritoneal cavity, patients? height,weight, body mass index, skin fold thickness (SKF), arm circumference (AC) were measured.SKF and AC measures were repeated for 3 times and mean values of the measures wereregistered. Arm muscle circumference (AMC), arm muscle sectional surface area (AMSA)and arm fat sectional surface area (AFSA) were calculated from AC and SKF. Fat tissue masswas calculated from SKF. BIA was performed once, by using a single frequency (50 kHz).Results: The mean age of patients was 44.8±13.9 years. Mean body mass index was25.3±5.2 kg/m2. The mean peritoneal dialysis period was 4±2.6 years. BIA was not correlatedwith serum albumin level. The most correlated biochemical analysis parameters with body fatestimates by BIA, were serum creatinin, total cholesterol, trigliserid, LDL cholesterol, ESRand C3. The mean value of body fat estimates by SKF was 28.62±8.45 while the mean valueof body fat estimates by BIA was 16.60±8.69. Body fat estimates by SKF and BIA weresignificantly different and strong interclass correlation coefficient was found (p=0.000).Body fat estimates by SKF were strongly correlated with anthropometric measures (SKF andAFSA). Best correlated anthropometric measures with body mass estimates by BIA were ACand AMC.Conclusion: The usefullness of serum albumin level should be questioned in nutritionalassesment of chronic peritoneal dialysis patients. In chronic peritoneal dialysis patients,because of the large shifts in body water to the extravascular space and its subjectivitydepending on the technique of the clinician, anthropometry may give contradictory results.Being easy, quick to use and independent of the clinician , BIA measures may be moreusefull.