Deneysel olarak oluşturulan kornea neovaskülarizasyonunda bevacizumab etkinliğinin araştırılması
The effect of bevacizumab on corneal neovascularization in experimental rabbit model
- Tez No: 194699
- Danışmanlar: PROF. DR. BERATİ HASANREİSOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Gazi üniversitesi deneysel araştırma merkezinde gerçekleşen bu çalışmada 20 adet Yeni Zelanda tavşanı çalışmaya dahil edildi. Bütün tavşanlarda kornea neovaskülarizasyon modeli oluşturduktan sonra tedavi protokolüne göre 4 gruba ayrıldı. Birinci grupta sağ gözlere 12.5mg/ml topikal Bevacizumab , ikinci grupta sağ gözlere konjonktiva altı 5mg Bevacizumab, üçüncü grupta sağ gözlere konjonktiva altı 10mg Bevacizumab uygulandı ve dördüncü grupta ise tavşanlar tedavisiz bırakıldı. Bütün tavşanlardan iki gün arayla ön segment fotoğrafı, göz yaşı örneği ve aköz humör örneği alındı. Alınan göz yaşı ve aköz örneklerden VEGF düzeyine bakıldı. On dördüncü gün sonunda ötenazi uygulanarak tavşanların korneaları elde edildi. Kornealardan hazırlanan parafin bloklardan özel boyama ile damar sayısına bakıldı. 1. , 2. ve 3. gruplarda kontrol grubuna göre damarlanma daha az anlamlı bulundu. 2. ve 3. grup arası fark yokken bu iki grubun 1. gruptan daha az damarlanma gösterdiği ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu. Aközden ve göz yaşından alınan örneklerde VEGF düzeyi, tedavi edilen gözlerde 2. günden itibaren azalma gösterdi. Damar sayısı özellikle konjonktiva altı Bevacizumab ile tedavi edilen gözlerde belirgin şekilde ve istatistiksel olarak anlamlı azalma gösterdi
Özet (Çeviri)
This study carried out at Gazi university research center. Total of 20 New Zilanda type rabbits were included in this project. After performing a model of cornea neovascularization the rabbits were divided into 4 groups. In the 1st group 12.5mg/ml topical Bevacizumab, 2nd group 4mg subconjunctival Bevaciuzmab, 3rd group 10mg subconjunctival Bevacizumab and in the 4th group no medication were given. Corneal photograph, tear film and aqueous humors samples were taken every 2 days. VEGF level assessed from the samples. By the end of 14th day euthanasia performed and the rabbits cornea were excised. After staining the corneas number of vessels per section were denoted. The amount of neovascularization was lesser in the 1st, 2nd and the 3rd groups. Although no difference in between 2nd and 3rd group was found they were lesser than 1st group. The eyes receiving Bevacizumab showed lesser amount of VEGF level in their tear film and aqueous fluid when compared with control group. The number of vessels per microscope section was fewer in the Bevacizumab treated eyes.