Non-hodgkin lenfoma hastalarında apoptosis molekülleri traıl ve reseptörleri dr-4 ve dr-5 serum düzeyleri ve fas/fas ligand sistemi ile ilişkilerinin araştırılması: patogenetik ve prognostik değerlendirme
Serum levels of apoptosis molecules trail and receptors dr-4 and dr-5 and their relation with fas/fas ligand system in patients with non-hodgkin?s lymphoma: evaluation of their role in the pathogenesis and prognosis.
  1. Tez No: 194700
  2. Yazar: VELİ BERK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA BENEKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
DBBHL agresif lenfomalar içinde yer alır ve en sık görülen lenfoma tipidir (%30). Germinal merkezde lenfosit proliferasyonu ve dengesi apoptosis ile olmaktadır. Apoptosis ise iki yolun ortak çalısması ile düzenlenir. Bu yollardan biri hücre dısı yol digeri ise hücre içi yoldur. Hücre dısı yol çogunlukla TNF ailesi üyeleri arasında TRAIL, reseptörleri ve Fas/Fas-L üzerinden gerçeklesir. Bu ligand ve reseptör etkilesmesi sonucu hücre içi ölüm domaini (death domain; DD) aktive olur ve kaspazları aktiflestirirler. Kaspaz aktivasyonu ise apoptosis ile sonuçlanır. Bu çalısmada amacımız lenfoma patogenezinde rol oynayan reseptör ve ligandların klinik verilerle iliskisini saptamaktır. lk defa bu çalısmada literatürde daha önce yapılmamıs olan DBBHL'lı hastalarda TRAIL, TRAIL-DR4 ve TRAIL-DR5 düzeylerinin Fas/Fas-L sistemi ile birlikte tedavi öncesi ve sonrası düzeyleri ile diger klinik parametrelerin karsılastırması yapıldı. Çalısmaya Ocak 2005 ve Ekim 2007 arası DBBHL tanılı toplam 47 hasta (25 kadın ve 22 erkek) alındı. Ayrıca 32 saglıklı kontrol (20 kadın ve 12 erkek) çalısmaya dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası serumları alındı. ELSA yöntemi ile serumda soluble TRAIL, TRAIL-DR4, TRAIL-DR5, Fas ve Fas-L düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) is the most common type (30%) and aggressive form of lymphoma. Lymphocyte proliferation and stability in germinal center take place through apoptosis. Two distinct apoptotic pathways, extracellular and intracellular, work together. The extracellular pathway often is controlled by TRAIL receptors and Fas/Fas-L TNF family members. As a result of the ligand and receptor interaction, intracellular death domain becomes active and finally leads to caspase activation and apoptosis. In this study, we aimed to clarify the role of receptors and ligands important in the pathogenesis of DLBCL and their relationship with the clinical data. TRAIL, TRAIL-DR4 and TRAIL-DR5 levels together with the Fas/Fas-L levels were determined, and their significance in comparison with the clinical parameters is assessed before and after the treatment in patients with DLBCL. Forty-seven (25 females and 22 males) patients diagnosed as having DLBCL between January 2005 and October 2007 were prospectively enrolled in the study. A control group consisting of 32 healthy subjects (20 females and 12 males) was included in the study. The patients? sera were collected before and after the treatment. Serum levels of soluble TRAIL, TRAIL-DR4, TRAIL-DR5, Fas and Fas-L were determined with ELISA method.