Deneysel depresyon oluşturulmuş farelerde çinko, folik asit ve amantadinin antidepresan etkisinin venlafaksin ile karşılaştırılması
The comparision of the antidepressant effects of zinc, amantadine and folic acid with the effect of venlafaxine in the experimantally depressed mice
- Tez No: 194719
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ERENMEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Psikiyatri, Pharmacy and Pharmacology, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Günümüzün en önemli saglık sorunlarından olan depresyonun tedavisinde kullanılan ilaçlara her geçen gün yenileri eklenmekte ve tedavi seçenekleri gittikçe artmaktadır. Son zamanlarda N-metil-D-aspartat (NMDA) reseptör antagonistlerinin de antidepresan etkisinin oldugu gösterilmistir. Bu anlamda çinko, amantadin ve folatın antidepresan etki gösterdigine dair kanıtlar vardır. Sunulan bu çalısmanın ilk kısmında amacımız; ayrı ayrı ya da birlikte uygulanan çinko, folat ve amantadinin antidepresan etkisinin nispeten yeni bir antidepresan olan venlafaksinle karsılastırmasıdır. Çalısmanın ikinci kısmındaki amacımız ise; bu üç ilacın venlafaksinle ikili kombinasyon seklinde verildiklerinde olusan etkinin birbirleriyle karsılastırmasıdır. Bu çalısmanın literatüre katkısı, hangi ilacın gerek tek basına gerek kombinasyon seklinde verildiginde daha yüksek antidepresan etki yaptıgının gösterilmesidir. Gereç ve Yöntem: Deneylerde Swiss Albino türü 96 adet erkek fare kullanıldı. Hayvanlar, 1 kontrol ve 11 deney grubu olmak üzere 12 gruba ayrıldı. Deneysel depresyon modeli olarak zorlu yüzme testi kullanıldı. Zorlu yüzme testinde ölçülen hareketsiz kalma sürelerindeki degisimlerin ilaçların antidepresan etkileri ve lokomotor aktivite üzerine etkilerinin iliskisi açık alan testi ile yapıldı. statistiksel olarak, gruplar arasındaki farkın anlamlılıgına tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile bakıldı. Farkın anlamlı oldugu gruplarda çoklu karsılastırmalar Tukey testi ile yapıldı. Testlerde p0.05). Tek basına amantadin grubunun ortalama hareketsiz kalma süresi çinko sülfat + folik asit grubundan anlamlı olarak daha kısa oldugu bulundu (p0.05). Diger bütün gruplarda ise ortalama çizgi geçme sayısı kontrol grubundan daha düsük bulundu. Sonuç: Çinko ve folik asit venlafaksinle benzer antidepresan etki gösterirken, amantadin venlafaksinden daha etkili bulunmustur. Bu üç ilaç kendi aralarında kombinasyon seklinde verildiklerinde en yüksek antidepresan etki çinko + amantadin ve çinko + amantadin + folik asit kombinasyonunda görülmüstür. Bu üç ilaç venlafaksin ile ayrı ayrı kombine verildiginde ise en etkili kombinasyon venlafaksin + folik asit kombinasyonu, daha az etkili olan sırasıyla venlafaksin+amantadin kombinasyonu ve venlafaksin + çinko kombinasyonudur. Bütün kombinasyonlarda antidepresan etki tek basına venlafaksinin antidepresan etkisinden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Aim: Nowadays, depression is one of the most serious health problems and, new medicines are being used in the treatment of this disease and there is an increase in the treatment choices. Recently, it was showed that N-methyl-D-aspartate (NMDA) receptor antagonists have also antidepressant effects. In this sense, there is some evidence regarding the antidepressant effects of zinc, amantadine and folate. In the first part of this study our purpose is to compare antidepressant effects of zinc, amantadine and folate with the effects of a relatively new antidepressant, venlafaxine. The effects of the combination of this substances also evaluated in the this part of the study. In the second part of the study the aim is to make comparison between the antidepressant effects of dual combination of each of these three drugs with the venlafaxine. Contribution of this study to the literature is to show which of the drug has higher antidepressant effect either when they are used alone or when they are used in the combination with the other drugs. Materials and Methods: Ninety-six Swiss Albino male mice were used in the experiments. Animals were separated into one control group and eleven experimental groups. Forced swimming test was used as an experimental depression model. The relationship of the immobility time measured in the swimming test with the antidepressant effects of the drugs and their effects on the locomotor activity was examined by open field test. Analysis of variance (ANOVA) was used to determine the statistical significance of the difference between the groups. In the groups that had significant difference, multiple comparisons were made by Tukey test. In these tests, p0.05). It was found that the average immobility time of the amantadine group was significantly shorter than zinc sulphate + folic acid groups immobility time (p0.05). For the all of the other groups, it was found that the average of the line crossing number was less than the number of the control group. Conclusion: While zinc and folic acid show similar antidepressant effects with venlafaxine, it is found that amantadine is more effective than venlafaxine. When the combinations of these three drugs are made, the highest antidepressant effect is shown in the combination of zinc + amantadine and zinc + amantadine + folic acid. In the coadministration of each of these three drugs with the venlafaxine, the most effective combination is venlafaxine + folic acid combination. The less effective combinations are combinations of venlafaxine + amantadine and venlafaxine + zinc respectively. In the all of the combinations, the antidepressant effect is higher than the antidepressant effect of venlafaxine administrated alone.