Postmenapozal osteoporozlu hastalarda oksidatif stresin değerlendirilmesi ve proinflamatuar sitokinler ile biyokimyasal belirleyicilerin ilişkisinin araştırılması
Evaluation of oxidative stress in the patients with postmenapousal osteoporosis and investigation of its relations with proinflammatory cytokines and biochemical markers
  1. Tez No: 194720
  2. Yazar: BANU ÇAVDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÇALIŞ, PROF.DR. HÜSEYİN DEMİR, PROF.DR. MEHMET KIRNAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Oksidatif stres; osteoporozu da içeren birçok patolojik durumda hücresel fonksiyonları degistirebilir. Bu çalısmanın amacı postmenapozal osteoporozlu kadınlar ve postmenapozal saglıklı kontrollerde lipid peroksidasyonunun son ürünü; malonildialdehid (MDA), protein oksidasyonunun son ürünü; ileri düzey oksidasyon ürünleri olarak bilinen AOPP, bir antioksidan olarak bilinen thiol, bir lipid antioksidanı olarak bilinen paraoksonaz 1 (PON 1) aktivitesi, IL-1-, IL-6, TNF-1' yı içeren proinflamatuar sitokin düzeyleri , serbest nitrojen radikali olarak bilinen NO düzeylerini karsılastırmak ve bunların kemik mineral yogunlugu ve kemik döngüsü belirleyicileri ile iliskisini degerlendirmektir. Bu çalısma 90 postmenapozal olgudan olusturuldu. Postmenapozal kadınlar osteoporoz varlıgına göre, postmenapozal osteoporozu olanlar da osteoporoz tedavisi alıp almamasına göre iki gruba ayrıldı. MDA, AOPP, thiol, PON 1, IL-1, IL-6, TNF- 1, nitrik oksit, alkalen fosfataz, ve osteokalsinin serum seviyeleri ve deoksipiridinolinin idrar seviyeleri ölçüldü. Lomber ve proksimal femur kemik mineral yogunlukları DEXA yöntemi kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress may change cellular function in multiple pathological conditions, including osteoporosis. The aims of this study were to compare malondialdehyde (MDA) levels, end products of lipid peroxidation, AOPP levels end products of protein oxidation, thiol as known antioxidant, serum paraoxonase 1 (PON1) activities as known lipid antioxidant and proinflamatory cytokines includig IL-1, IL-6, TNF-), induced by reactive oxygen species (ROS) and nitric oxide as known reactive nitrojen species in women with postmenopausal osteoporosis (PMO) and non-porotic postmenopausal healthy controls and to assess the relationship between bone mineral density and these oxidant/antioxidant parameters, proinflamatory cytokines and bone turnover markers. The study group consisted of 90 postmenopausal subjects. The postmenopausal women were divided into 2 groups according to the presence of osteoporosis and the osteoporotic women were divided into 2 groups according to anti-osteoporotic drug treatment. Serum levels of malondialdehyde (MDA) levels, end products of lipid peroxidation, AOPP levels end products of protein oxidation, thiol as known antioxidant, serum paraoxonase 1 (PON1) activities as known lipid antioxidant and proinflamatory cytokines includig IL-1, IL-6, TNF-) , nitric oxide as known reactive nitrojen species, alkaline phosphatase, osteocalcin and urinary levels of deoxypyridinoline were measured. . Bone mineral density was measured at the lumbar spine and proximal femur using DXA.