Hiler kolanjiokarsinomda cerrahi tedavi
Surgical treatment of hilar cholangiocarcinoma
  1. Tez No: 194718
  2. Yazar: MUSA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
karsinomdur. Hiler kolanjiokarsinom tedavisinde yaşam süresini uzatan tek seçenek negatif sınırlı cerrahi (R0) rezeksiyondur. Bu çalışmada 1996 ? 2007 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda hiler kolanjiokarsinom tanısıyla cerrahi rezeksiyon uygulanan 40 olgu retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların yaş ortalaması 54,7±10,2 yıl olup 25'i erkek, 15'i kadın idi. Modifiye Bismuth Corlette sınıflamasına göre 15 olgu Tip 1, 8 olgu Tip 3a, 17 olgu Tip 3b olarak sınıflandırıldı. Burke T evreleme sistemine göre 23 olgu T1, 4 olgu T2, 13 olgu T3 olarak sınıflandırıldı. Yalnızca safra yolu rezeksiyonu 15 olguya, karaciğer rezeksiyonu 25 olguya uygulandı. Karaciğer rezeksiyonu ile birlikte pankreatikoduodenektomi 1, antrektomi 1, kaudat lobektomi 10 olguya uygulandı. Uygulanan hepatektomi tipleri; sağ hepatektomi (5 olgu), sol hepatektomi (6 olgu), genişletilmiş sağ hepatektomi (3 olgu), genişletilmiş sol hepatektomi (1 olgu), genişletilmiş sol hepatektomi ve kaudat lobektomi (1 olgu), sol hepatektomi ve kaudat lobektomi (9 olgu) şeklindeydi. Histopatolojik incelemede; 9 olgu grade 1, 22 olgu grade 2, 9 olgu grade 3 olarak değerlendirildi. Tümörün safra yolu serozasına infiltrasyonu 29 olguda, hiler lenf nodu metastazı (N1) 9 olguda, perinöral invazyon 22 olguda, vasküler invazyon 10 olguda, lenfatik invazyon 7 olguda, karaciğer invazyonu 14 olguda, antrum invazyonu 1 olguda ve pankreas invazyonu 1 olguda görüldü. R0 rezeksiyon 35 olguda sağlandı. TNM evreleme sistemine göre Evre 1a (6 olgu), Evre 1b (12 olgu), Evre 2a (12olgu), Evre 2b (9 olgu) ve Evre 3 (1 olgu) olarak evrelendirildi. Erken dönem postoperatif morbidite ve mortalite oranları %45 ve %17,5 idi. Karaciğer rezeksiyonunda erken dönem morbidite %56, mortalite %20 oranında ve safra yolu rezeksiyonuna göre daha yüksek oranda bulundu. Geç dönemde morbidite ve mortalite, %72 ve %66,6 oranındaydı. Karaciğer rezeksiyonunda lokal ve uzak rekürrens gelişimi daha uzun sürede ve daha düşük oranda görüldü. Olguların yaşam oranları 1.yılda %87, 3.yılda %44, 5.yılda %7 idi.Ortalama (median) yaşam süresi 30 ay olarak hesaplandı. Karaciğer rezeksiyonu uygulanan olgularda median yaşam süresi 42 ay, 5 yıllık yaşam oranı %15 idi ve safra yolu rezeksiyonu uygulananlardan daha uzundu.
Özet (Çeviri)
Hilar cholangiocarcinoma is adenocarcinoma originating from mucosa of bile ducts at hilar region and for the treatment of hilar cholongicarcinoma, resection with negative surgical magrin is the only modality leading prolonged survival. In this study, 40 cases of surgically resected hilar cholangiocarcinoma at Çukurova University General Surgery Department between 1996 and 2007 were analysed retrospectively. Mean age of the cases was 54.7±10.2. Twenty five cases were male and 15 of them were female. According to Modified Bismuth Corlette classification, 15 cases were type 1, while 8 and 17 of cases were classified as type 3a and 3b, respectively. According to Burke proposed T staging system, 23, 4 and 13 of cases were classified as T1, T2 and T3, respectively. Biliary resection was carried out in 15 cases, while hepatic resection was performed in 25 cases. Among hepatic resections, pancreaticoduodenectomy, antrectomy and caudate lobectomy were performed to 1, 1 and 10 cases, respectively. Hepatectomy procedures: right hepatectomy (5 cases), left hepatectomy (6cases), extended right hepatectomy (3 cases), extended left hepatectomy (1 case), extended left hepatectomy with caudate lobectomy (1 case) and left hepatectomy with caudate lobectomy (9 cases). According to histopathologic examination, 9 cases were assessed as grade 1, while 22 and 9 cases were assessed as grade 2 and 3, respectively. There were tumoral infiltration of bile duct serosa in 19 cases, hilar lymph node metastasis (N1) in 9 cases, vascular invasion in 10 cases, lymphatic invasion in 7 cases, liver invasion in 14 cases, antral invasion in one and pancreatic invasion in one case. R0 resection was performed in 35 cases. Number of cases according to TNM grading system was demonstrated as following; Stage 1a: 6 cases, Stage 1b: 12 cases, Stage 2a: 12 cases, Stage 2b: 9 cases, Stage 3: 1 case. Early postoperative morbidity and mortality rates were 45% and 17.5%, respectively. Early morbidity and mortality rates were %56 and %20 repectively. In long term follow up, morbidity and mortality rates were 72% and 66.6%, respectively. Among cases underwent hepatic resection, local and distant metastasis were observed in longer time and in lower rates. Median survival was 30 months, while 1 year, 3 year and 5year survival rates were 87%, 44% and 7% respectively. Median survival was 42 months and 5year survival rate was15% in cases of hepatic resection. These parameters were higher than the cases of biliary resection.