Polikistik over sendromu ve trombofili
Polycystic ovary syndrome and thrombophilia
- Tez No: 194723
- Danışmanlar: PROF.DR. M. BÜLENT TIRAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ Poliksitik over sendromu (PKOS) reprodüktif-metabolik bir sendrom olarak birçok gebelik ve geç dönem komplikasyonlara sahiptir. Bu komplikasyonlar için çeşitli mekanizmalar suçlansa da tromboza neden olan trombofiler de bu komplikasyonlarda rol oynuyor olabilir. Bu çalışmada amaç PKOS hastalarında trombofiliye eğilim olup olmadığının araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmaya Mayıs 2005-Şubat 2006 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran ve 2003 Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı alan 47 hasta ve aynı yaş grubunda PKOS olmayan 51 kadınlar dahil edildi. Her iki grubun epidemiolojik ve klinik özellikleri, over hacimleri, açlık kan şekeri, açlık insülin ve 75 gr olarak glikoz yükleme testleri değerlendirildi. Tüm hastaların Folikül stimulan hormon (FSH), Luteinleştirici hormon (LH), Östradiol, 17 hidroksi progesteron, 1,4 delta androstenedion, total testosterone, serbest testosterone, prolaktin, dehidroepiandrosteron sülfat, serbest T3, serbest T4, Tiroid stimulan hormon (TSH) değerleri çalışıldı. Faktör II, faktör V, faktör VII, faktör VIII, faktör IX, faktör XI, faktör X, faktör XII, faktör XIII, antitrombin III aktivitesi, protein C aktivitesi, aktive protein C rezistansı, Protein S aktivitesi, protrombin ve aktive parsiyel tromboplastin zamanları ölçüldü. Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile faktör V Leiden, protrombin G20210A, MTHFR C677T mutasyonları araştırıldı. BULGULAR PKOS grubunda hirsutizm, akne, over boyutlarında artış, infertilite, bel/kalça oranında artış istatistiksel anlamlı olarak kontrol grubundan daha fazla idi. PKOS grubunda serbest testosteron, total testosteron, 75 gr olarak glikoz yükleme testinde 90 ve 120 dakika kan glikoz değerleri, protrombin düzeyi, homosistein düzeyi daha yüksek ve Protein S düzeyi daha düşüktü. Faktör V Leiden ve protrombin G20210A gen mutasyonları açısından gruplar arasında fark yoktu. MTHFR C677T heterozigot gen mutasyonu PKOS grubunda daha sık izlense de fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p: 0,069). SONUÇ PKOS hastalarında PAI-1 düzeyinde artışa bağlı kalıtımsal hipofibrinolizise yatkınlık olduğu bilinmektedir. Homosistein ve protrombin düzeylerinde artış ya da protein S düzeylerinde azalma sonucu tromboza bir eğilim olduğu düşünülebilir. Ancak bu eğilim Faktör V Leiden, protrombin G20210A ,MTHFR C677T gen mutasyonları ile açıklanamaz. Bu konuda ek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND Polycystic ovarian syndrome (PCOS) is a multisystemic and endocrinological syndrome with life time risk and pregnancy complications. Since thrombophilic states may correlate with these complications, this study aimed at loooking at thrombophilic predisposition in PCOS women compared with non-PCOS controls. MATERIALS ANDMETHODS Serum glucose ( at baseline and during 75 gr 2 hour oral glucose tolerance test) and fasting insulin, Follicle stimulating hormone (FSH), Luteinizing hormone (LH), estradiol, 17 hydroxy progesterone, 1,4 delta androstenedione, total testosterone, free testosterone, prolactin, dehidroepiandrosterone sülphate, free T3, free T4, Thyroid stimulating hormon (TSH) Factor II, factor V, factor VII, factor VIII, factor IX, factor XI, factor X, factor XII, factor XIII, prothrombin ve active partial thromboplastin time and bilateral ovarian volumes were measured in two different groups of women, one with PCOS (n: 47) an one without PCOS ( n:51). The prevelance of Antithrombin III, protein S and protein C deficeincies, active protein C resistance, as well as factor V Leiden , prothrombin G20210A, methylene tetrahiydrofolate reductase (MTHFR) mutations was compared between two groups . RESULTS Patients with PCOS had more hirsutizm, acne and infertility and increased ovarian volumes and waist/hip ratio. PCOS group had increased serum free and total testosterone, prothrombin, homocyteine, serum glucose levels during 75 gr OGTT at 90 and 120 minutes but decreased Protein S levels compared to control group. Factor V Leiden and prothrombin G20210A gene mutations were comparable between two groups. There is a slighty higher prevelance of MTHFR C677T heterozygous gene mutation in PCOS group but this difference is not statistically significant. (p: 0,069). CONCLUSION Molecular risk factors of hereditary thrombophilia do not show increased prevalence in women with PCOS in comprasion with women in the general population. The existence of increased serum prothrombin, homocyteine and decreased Protein S levels and a possible trend towards higher prevalence of MTHFR mutation in women with PCOS need further investigation.