Malign ve benign over tümörlerinde dokuda ve periferik lenfositlerde gnrh-ıı gen ekspresyonu ile serumda ve kist sıvısında sıl-2r,fsh,lh,östradiol düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of gnrh-ii gene expression in tumor tissue and peripheral lymphocytes with serum and cyst fluid levels of sil-2r,fsh,lh,estradiol in malignant and benign ovarian tumors
- Tez No: 194731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SERDAR SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalısmanın amacı benign ve malign over tümörü olan hastalarda tümör dokusunda ve periferik kanda GnRH-II mRNA ekspresyonu ile serum ve kist sıvısında sIL-2R, FSH, LH ve östradiol seviyeleri arasındaki iliskiyi belirlemek ve böylece invivo ortamda over tümör patogenezinin anlasılmasına katkıda bulunmaktır. Materyal ve Metod: Mart 2006 ile Mart 2007 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Dogum Klinigi'nde pelvik kitle ön tanısıyla opere edilen 46 hasta çalısmaya alındı. Aynı tarihler arasında aynı merkezde tümör dısı nedenlerle opere olan 20 hasta kontrol grubu olarak çalısmaya dahil edildi. Kontrol grubunda serum sIL-2R düzeyi çalısılırken diger tüm hastaların serum örneklerinde ve ameliyat sırasında aspire edilen kist sıvısında sIL-2R, FSH, LH ve estradiol düzeyleri ölçüldü. Ameliyat sırasında kist duvarından alınan dokuda, kontrol grubunun morfolojik olarak normal olan overinden alınan dokuda ve tüm hastaların periferik kanında GnRH-II mRNA ekspresyonu çalısıldı. Postoperatif histopatoloji sonuçlarına ve menapozal durumlarına göre tüm gruplar degerlendirildi. Bulgular: Hastalar histopatoloji sonuçlarına göre üç gruba ayrıldı: 24 malign over tümörü olan hasta, 22 benign over tümörü olan hasta ve 20 kontrol hastası mevcuttu. Ayrıca premenopoz ve postmenopoz olarak alt gruplar olusturularak degerlendirme yapıldı. Malign, benign ve kontrol gruplarında doku ve periferik lenfosit GnRH-II mRNA ekspresyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Serum sIL-2R düzeyi malign grupta benign gruba göre anlamlı olarak yüksekti (p0,05). Serum FSH, LH ve östradiol düzeyi malign ve benign gruplar arasında istatistiksel fark göstermedi (p>0,05). Kist sıvısı FSH, LH ve östradiol düzeyleri malign grupta benign gruba göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05). Postmenopozal hastalarda serum sIL-2R düzeyi üç grup arasında farklı degildi (p>0,05). Kist sıvısı sIL-2R düzeyi malign grupta benign gruba göre anlamlı olarak yüksekti. (p0,05). Postmenopozal hastalarda kist sıvısı FSH düzeyi malign ve benign gruplar arasında fark göstermezken (p>0,05), kist sıvısı LH ve östradiol düzeyi malign grupta benign gruba göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p0,05). Serum sIL-2R düzeyi malign grupta kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study was to determine the relationship between the levels of GnRH-II mRNA expression in peripheral lympocytes and tumoral tissue and sIL-2R, FSH, LH and estradiol levels in serum and cyst fluids of patients with benign and malignant ovarian tumors. Thus we decided to contribute the pathogenesis of ovarian tumor in vivo. Materials and Methods: The study group comprised 46 patients operated for pelvic mass between March 2006 and March 2007 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Erciyes University School of Medicine. Control group included 20 patients operated for non-tumoural causes between the same date, at the same department. sIL-2R, FSH, LH and estradiol levels were measured from serum collected preoperatively and cyst fluid obtained intraoperatively in all patients while in the control group serum sIL-2R was measured. GnRH-II mRNA expression was measured in tissue derived from cyst wall , control groups? morphologically normal ovarian tissue and peripheral lympocytes of all patients. All groups were evaluated according to the postoperative histopathological results and menopausal status. Results: Patients were divided into three groups according to the histopathological report : 24 patients with malignant ovarian tumor, 22 patients with benign ovarian tumor and 20 control patients. Besides premenapousal and postmenapousal subgroups were also evaluated in each group. GnRH-II mRNA expression was found statistically insignificant in tissue sample and in peripheral lymphocytes in malignant, benign and control groups (p>0,05). Serum sIL-2R levels were significantly higher in malignant group than in benign group (p0,05). Cyst fluid sIL-2R FSH, LH and estradiol levels found significantly higher in malignant group than in benign group (p0,05). Serum sIL-2R levels were not significantly different between three groups in postmenopausal patients (p>0,05). sIL-2R levels in cyst fluid was significantly higher in malignant group than in benign group (p0.05). FSH levels in cyst fluid were not significantly different between malignant and benign groups (p>0,05) but cyst fluid LH and estradiol levels were significantly higher in malignant groups than in benign groups of postmenopausal patients (p0,05).