Metastatik kemik lezyonlarında tc-99m mdp tüm vücut kemik sintigrafisi ile fdg-pet tümör tarama görüntülerinin karşılaştırılması
The comparision of tc99m-mdp whole body bone scintigraphy with fdg-pet tumor scanning images in the detection of metastatic bone lesions
  1. Tez No: 194730
  2. Yazar: ERTAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABRİ ZİNCİRKESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
FDG-PET onkolojide önemli yeri olan ve giderek yaygınlasan bir görüntüleme yöntemidir. Biz bu çalısmada kemik metastazlarının PET ile saptanmasını degerlendirmeyi ve konvansiyonel bir teknik olan kemik sintigrafisi ile dogrulugunuduyarlılıgını ve özgüllügünü karsılastırmayı amaçladık. Subat 2006 ile Subat 2007 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na FDG-PET/BT yapılmak üzere gönderilen ve aynı zamanda yakın tarihli (en fazla 1 ay) Tc99m-Metilendifosfanat (Tc-99m-MDP) ile tüm vücut kemik sintigrafisi yapılmıs olan malignite tanısı almıs toplam 41 hasta bu çalısmaya alındı. Hastaların 22'si kadın, 19'u erkekti; yas aralıgı 39-84; ortalama yas 58.4 ±10.2 yıl idi. Bu hastaların 17'si meme kanseri (%41), 16'sı akciger kanseri (%39), 2'si primeri bilinmeyen tümör (%5) , 2'si prostat kanseri (%5), 1'i larinks kanseri (%2.5), 1'i renal kanser (%2.5), 1'i ösefagus kanseri (%2.5), 1'i multipl myeloma (%2.5) idi. Hastaların hepsinin PET görüntülemesi anabilim dalımızda mevcut olan 2 kesitli entegre Siemens Biograph 2 PET/BT cihazı ile yapılmısdı. Tüm vücut kemik sintigrafisi görüntülemeleri ise 34 (%83) hastada düsük enerjili-yüksek rezolüsyonlu kolimatörler (LEHR) kullanılarak Philips Forte Çift Dedektörlü Gama kamera cihazı ile bizim merkezimizde, 7 (%17) hastada ise farklı dıs merkezlerde yapılmısdı. Kemik metastazlarının tespit edilmesinde tüm çalısma grubunda FDG-PET/BT'nin dogrulugu %85.2 ; duyarlılıgı %86.9 ; özgüllügü %82.3 iken, KS'inde dogruluk %82.5 ; duyarlılık %90.5 ; özgüllük %69.4 idi. Buna paralel olarak meme ve akciger kanserlerinin yaptıgı kemik metastazlarında PET/BT'nin dogrulugu ve özgüllügü kemik sintigrafisine göre daha yüksek bulundu. Osteolitik ve osteosklerotik metastazların saptanmasında iki tetkik arasında farklılık izlenmezken osteolitik lezyonlarda ortalama SUVmax degerleri osteosklerotik lezyonlara göre daha yüksek bulundu. Sonuç olarak kemik metastazlarının saptanmasında FDG-PET/BT'nin dogrulugu ve özgüllügü kemik sintigrafisine göre daha yüksek bulunurken, kemik sintigrafisinin duyarlılıgı daha yüksek bulundu ve iki tetkikin birbirinin tamamlayıcısı olarak kullanılmasının daha yararlı olacagı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
FDG-PET which has an important place in oncology and getting wide spread, is an imaging method. In this study we aimed to evaluate the detection of bone metastases and the comparision of accuracy, sensitivity and spesificity with FDG-PET and conventional bone scintigraphy technics. In this study, between February 2006-February 2007 forty-one patients with malignancy who received both PET and Tc99m-Methylenediphosphonat (Tc99m-MDP) with bone scintigraphy within one month were retrospectively analyzed in the Nuclear Medicine Department of Gaziantep University Faculty of Medicine. Twenty-three of patients were females and eighteen of them were males; age range 39-84, mean age 58.4±10.2 years old. These patients were 17 breast cancers (%41), 16 lung cancers (%39), 2 unknown primary tumors (%5), 2 prostate cancers (%5), 1 laryngeal cancer (%2.5), 1 renal cancer (%2.5), 1 esophageal cancer (%2.5) and 1 multiple myeloma (%2.5). All patient were examined with whole body PET scanner with two slices entegrated Siemens Biograph 2 PET/CT. The whole body bone scintigraphy imagings of 34 (%83) patients were performed in our department with Philips Forte Dual Head Gamma Camera using low energy-high resolution collimators (LERH) and the whole body bone scintigraphy imagings of 7 (%17) patients were outside. In the detection of bone metastases with FDG-PET/CT while the accuracy was %85.2, sensivity was %86.9, spesificity was %82.3, in the bone scintigraphy accuracy was %82.5, sensivity was %90.5, spesificity was %69.4. Just like this, in the bone metastases of breast and lung cancers, the accuracy and the specificity of PET/CT were found higher than the bone scintigraphy. In the detection of osteolytic and osteosclerotic metastases no difference was found between two studies but in osteolytic lesions mean SUVmax was higher than osteosclerotic lesions. As a result, in the detection of bone metastases while the accuracitity and spesificity of FDG-PET/CT was higher than bone scintigraphy, the sensivity of bone scintigraphy was higher than PET/CT. At last, it was convinced that it would be more useful to use both studies as the complemantary of each other.