Cirit atma tekniğinin biyomekaniksel analizi
Biomechanical analysis of javelin throwing technique
  1. Tez No: 194765
  2. Yazar: ÇİĞDEM BULGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETCirit Atma Tekniğinin Biyomekaniksel AnaliziÇiğdem BULGAN**Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor ABDÇalışmamızın amacı; elit ve sub-elit düzeydeki cirit atıcılarının, cirit atmatekniklerinin, biyomekaniksel analizlerinin yapılarak, karşılaştırılmasıdır.Araştırmamızda 5 elit ve 5 sub-elit olmak üzere toplam 10 tane cirit sporcusu denekolarak kullanılmıştır. Cirit atma tekniğinin taşıma ve atış evreleri incelenmiştir.Bu araştırmada 3 boyutlu videografi kullanılmıştır. Sporcuların kaydında 100 Hzhızında üç adet yüksek hızlı ve birbirine senkronize çalışan kameralar kullanılmıştır. Kameraçekimleri program aracılığıyla doğrudan bilgisayara yüklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBiomechanical Analysis of Javelin Throwing TechniqueÇiğdem BULGAN**Kocaeli University, Institute of Health Sciences, Department of Physical Education and Sport.The aim of our study is to make and compare the biomechanical analysis of thejavelin throwing techniques of the elite and sub-elite javelin throwers.In our study, 10 javelin throwers (5 elit, 5 sub-elit) were used. Carrying andthrowing phases of javelin throwing techniques were observed.In this study, 3-dimensional videography method was used. 3 high speed andworking synchronizedly (100 hz speed) cameras were used. The shots taken fromcameras were transfered to the computer directly.