Farklı iki ekolojide bazı zeytin çeşitlerinin çiçek tomurcuğu gelişimi, somak ve çiçek morfolojileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 4317
  2. Yazar: M.NURHAYAT CİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHİNAZ GÜLCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
Abstract Kemalpaşa ve Edremit ekolojilerinde 1982, 1983 ve 1984 yal- lar ıada, Domat, Memeoik, Ayvalık ve Ascolaao zeytin çeşitlerinde çiçek tomurcuğu gelişimi, somak ve çiçek morfolojileri incelenmiş tir. Çiçek tomurcuğu morfolojik ayrımına a Domat çeşidinde Mart ayı içerisinde, Memecik, Ayvalık ve Ascolaao çeşitlerinde ise Şubat ayının ortası ile Mart ayı başında olduğu saptanmıştır» Tam çiçek oranları çeşitlere göre değişmektedir (Ayvalık $> 64.6; Domat % 57.8; Memecik % 48*9} Ascolaao % 25.4). Zeytinde çiçektozu çimlenmesi dü- Şilk ve fasla değişken olmaktadır» Abstraot Flower bud development, the morphologies of inflorescence and flower have been carried out with Domat, Memecik, Ayvalık and Ascolaao olive varieties in Kemalpaşa and Edremit ecologies ia the years of 1982, 1983 and 1984. Plower bud differentiation occurred in Domat variety in March» It occurred in Memecik, Ayvalık and Asco laao varieties ia the second half of February. fhe ratio of the per fect flowers ohaoge accordiag to the varieties (Ayvalık 64»6 %t Do mat 57.8 %, Memecik 48.9 %, Ascolaao 25.4 #). The germination of the pollen graios ia olive varieties are low aad highly variable.