Tip II diabetes mellituslu hastalarda pupillometri yöntemi ile otonom nöropati saptanması
Assessment of autonomic neuropathy with pupillometry method in type 2 diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 194818
  2. Yazar: CENGİZ ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZAY ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZETDiyabetik otonom nöropatinin erken dönemde saptanması ve erken dönemdeintensif diyabetik regülasyon sağlanması, olası morbidite ve mortalite riskini belirginolarak düşürmektedir. Otonom nöropatinin tespitinde revaçta olarak kullanılankardiyak nabız , postüral kanbasıncı değişiklikleri, solunum provokasyon ile R-Rinterval değişiklikleri, özellikle kardiyak tedavide kullanılan birçok ilaçtanetkilenmekte, ayrıca ritim bozukluğu olan hastalara uygulanamamaktadır.Pupillometri yöntemi non invaziv, ritim bozukluklarından etkilenmeyen, otonomnöropatiyi özellikle kardiyak provakasyon testlerinden daha önce saptayabilengüvenli bir metottur.Bu çalışmada, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Polikliniğinebaşvuran, diyabetes mellituslu hastalardan diyabetik nöropati tanısı alan, 14 erkekve 16 kadın hasta ile Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Polikliniğinebaşvuran refraksiyon kusuru dışında başka göz hastalığı olmayan, sağlıklı 15 erkekve 15 kadından oluşan kontrol gurubu arasında, toplam 60 deneğin 120 gözündepupillometri yöntemi ile diyabetik otonom nöropati varlığı araştırıldı.Çalışmaya katılan deneklere tam bir oftalmolojik muayene yapılıp gözhareketleri ve ışık reaksiyonları her denek için kaydedildi. Tüm deneklere göz dibimuayenesi yapılıp diyabetik retinopati dışında hastalığı olanlar çalışmaya dahiledilmedi.Tüm deneklerde öncelikle bazal pupilla çapları, kliniğimizde bulunan Humprey750i model görme alanı cihazında saptanıp kaydedildi. Takiben %0,1 lik pilokarpin 1.ve 5. dakikalarda alt fornikslerine damlatılıp 20. dakikada yeniden Humprey 750icihazında pupilla çapları saptanıp kaydedildi.Hastaların ve kontrol grubundaki sağlıklı kişilerin dilüe (%0,1) lik pilokarpineverdikleri pupiller daralma cevabı incelenip otonom nöropati göstergesi olandenervasyon hipersensivitesi araştırıldı.Pupiller daralma miktarı bazal değere göre dilüe (%0,1) lik pilokarpindensonra diyabetik nöropati tanısı olan grupta anlamlı olarak küçük bulundu vedenervasyon hipersensivitesi ve buna bağlı olarak diyabetik otonom nöropati varlığıgösterildi.5Pupillometri yöntemi non invaziv ve güvenli, ritim bozukluklarındanetkilenmeyen, otonom nöropatiyi özellikle kardiyak provakasyon testlerinden dahaönce saptayabilen güvenli bir metottur, ayrıca kardiyak provakasyon testlerindenöropati saptanması sakınılmaya çalışılan morbidite ve mortalite riskinin mevcutolduğu anlamına gelmektedir.ANAHTAR KELİMELER:Diabetes Mellitus, Otonom nöropati, Pupilla, Pupillometri, Denervasyonhipersensivitesi6
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDiagnosis of autonomic neuropathy and intensive regulation of blood glucose levelin early stages clearly reduce the risk of mortality and mobidity. Cardiac pulse,alterations in postural arterial tension and change of the R-R intervals withrespiratory provocation are frequently used for the determination of autonomicneuropathy . But, results of the tests may be affected with the medications used forcardiac diseases and also some of them can not be applied to patients with rhythmicdisorders.Pupillometry is a non invasive method for the diagnosis of the autonomicneuropathy earlier than the cardiac provocation tests. Also it can not affected fromrhythmic disorders.In this study, Diabetic autonomic neuropathy was researched by using methodof pupillometry in diabetic neuropathy patient group which consists of 14 male and 16female, who had the diagnosis among the diabetic patients from the neurology clinicof Mersin University and in control group consisting of 15 female and 15 male whohad no other eye defection except refraction defection.Complete ophthalmologic examination was made to all subjects and eyemotions and light reactions were recorded. Dilated fundus examination was made toall subjects and any other diseases except diabetic retinopathy were excluded fromthe study.Basal pupil diameters of all subjects were measured and recorded by usingModel Humprey 750i visometer. Twenty minutes after the application of Pilocarpin0.1% to the sub fornix, pupil diameters were re-measured and recorded with thesame device.Patients and healthy controls pupillary constriction response to the dilutedPilocarpin was inspected and then, denervation hypersensitivity which is the autonomneuropathy indicator was researched.After the application of diluted Pilocarpin 0.1%, quantity of pupillaryconstriction according to the basal value was found significantly low in diabeticneuropathy group. Denervation hypersensitivity and related to this existence ofdiabetic neuropathy was shown.7Pupillometry method is a reliable, non invasive and safety, method that candetect autonomic neuropathy before the cardiac provocation tests without beingeffected by the cardiac rhythm disturbances. Estimation of neuropathy during cardiacprovocation tests means that there is the risk of morbidity and mortality which arebeing tried hard to be avoided.KEY WORDS:Diabetes Mellitus, Autonomic neuropathy, Pupil, Pupillometry, Denervationhypersensitivity8