Hemodiyaliz süresinin kan eser element düzeyleri üzerine etkisi
The effects of hemodialysis period on the levels of blood trace elements
- Tez No: 194847
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kronik böbrek yetmezliğinin (KBY) bir tedavi şekli olan hemodiyaliz (HD) işlemizamanla eser elementlerin de dahil olduğu inorganik bileşiklerin konsantrasyonundadeğişimlere neden olmaktadır. Böbrek fonksiyonlarındaki azalmaya aynı zamandaserbest oksijen radikalleri (SOR) üretiminde artış ve/veya antioksidan sistemlerdekiyetersizliklerin de eşlik ettiği gösterilmiştir.Bu çalışmamızda KBY' li hastaların HD tedavi sürelerinin eser elementdüzeyleri ve oksidatif stres markırları üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık.Bu amaçla çalışmaya, haftada üç seans hemodiyaliz tedavisi alan, 51'i kadın,60'ı erkek, 111 KBY' li hasta alındı. Kontrol grubu 14'ü kadın 10'u erkek, 24sağlıklı kişiden oluşturuldu. Hastalar HD sürelerine göre dört gruba ayrıldı. I. grup 0-2 yıldır HD tedavisi alanlardan, II. grup 3-5 yıldır HD tedavisi alanlardan, III. grup6-8 yıldır HD tedavisi alanlardan ve IV. grup 9-11 yıldır HD tedavisi alanlardanoluşturuldu. Hastalardan HD tedavisi öncesi alınan kandan plazma malondialdehid(MDA), protein karbonil ve protein -SH (sülfhidril) düzeyleri, çinko (Zn), bakır (Cu)ve magnezyum (Mg) düzeyleri, eritrosit süperokit dismutaz (SOD) aktivitesi ölçüldü.Yaptığımız çalışmada, kontrol grubu ile kıyaslandığında SH düzeyleri veSOD aktiviteleri tüm hasta gruplarında anlamlı olarak düşük (tüm gruplardap
Özet (Çeviri)
As a treatment method of chronic renal failure (CRF), hemodialysis (HD) causesaltering of inorganic components containing trace elements. It was shown thatdecreasement of renal function also accompanies with insufficiency of antioxidantsystems and/or increasement of free oxygene radicals.In this study, we aimed to investigate the effects of HD process onto traceelement levels and oxidative stress markers.We included 111 CRF patients who takes HD treatment tree times a week.(60male, 51 female). There were 14 female and 10 male, total 24 healthy people in ourcontrol group. Patients were divided into four groups according to HD duration. Firstgroup were getting 0-2 years of HD, second were 3-5 years, third group were getting6-8 years or HD treatment, the last group were getting 9-11 years of HD.