Farklı germe egzersizleriyle yapılan plyometrik antrenmanın EMG ve bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effects of two different stretching exercises together with plyometric training on EMG values and some physiological parameters
- Tez No: 194848
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Spor, Neurology, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı germe egzersizleriyle yapılan plyometrikantrenmanın esneklik, dikey sıçrama performansı, bacak kuvveti değerleri ve root meansquare değerleri üzerindeki kronik etkilerini incelemektir. Bu amaçla, yaşları 19-25arasında değişen 32 sağlıklı birey çalışmaya alınmış ve yansız olarak iki deney ve birkontrol grubuna ayrılmıştır (PNF grubu n=12, statik germe grubu n=11, kontrol grubun=9).Her iki germe grubu da lattisimus dorsi ve her iki alt ekstremitenin gluteusmaximus, hamstring, quadriceps ve triceps surae kas gruplarına yönelik 6 haftaboyunca, haftada 3 gün kas-gevşet PNF germe ve statik germe egzersizi yaptıktan sonraplyometrik antrenmanı uygulamışlarıdır. Kontrol grubu, egzersiz programınakatılmamıştır.Ölçümler, 6 haftalık egzersiz programı öncesinde ve sonrasında yapılmıştır.Hamstring kaslarının esnekliği, otur-eriş testiyle belirlenmiştir. Dikey sıçramaperformansı statik jump test prosedürü kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the chronic effects of two differentstretching exercises with plyometric training on flexibility, vertical jump performans,knee extensor strength and root mean square values. Thirty two volunteeredsubjects, ranging in age from 19 to 25 years, were randomly assigned to one ofthree groups (Contract-Relax PNF group n=12, static stretch group n=11, controlgroup n=9).Latissimus dorsi muscle and gluteus maximus, hamstring, quadriceps vetriceps surae muscles in both legs were stretched by contract-relax PNF stretchingand static stretching 3 days per week for 6 weeks. Third group, which is a controlgroup did not do any stretching.All measurements were taken before and after 6 weeks of exercise program.Flexibility of the hamstring muscles was determined by sit and rich test protocol.Vertical jump performances were assessed by using static jump test procedure. Legstrength performances were assessed by using leg and back dynamometer.