Abdominal histerektomi cerrahisi sonrası subfasiyal bölgeye uygulanan % 0.25 levobupivakain infüzyonunun postoperatif analjezi ve morfin tüketimine etkisi
- Tez No: 194889
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEREF OTELCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
7. ÖZETÇalışmada, total abdominal histerektomi operasyonu yapılan hastalarda abdominalfasya altına (subfasiyal) uygulanan % 0,25 levobupivakain infüzyonunun postoperatif ağrınınçeşitli komponentlerine ve opiyoid tüketim miktarına etkisi araştırıldı.Çalışmaya ASA Î-ÎÎ risk grubundaki 50 hasta dahil edildi ve randomize olarak eşitsayıda iki gruba ayrıldılar. Operasyonun kapanma aşamasında, Grup Î' deki hastaların rektuskaslarının üzerine iki adet kateter yerleştirildi ve elastomerik bir pompaya bağlanarak 4ml/saat hızında % 0,25 levobupivakain infüzyonu başlatıldı. Tüm hastalara, operasyondansonraki 1 saat içerisinde VAS' ları 4' ün altına düşene kadar 10 dakika aralıklarla 1mgkurtarma morfini yapıldı ve 1. saat sonunda morfin HKA takıldı. Grup ÎÎ' deki hastalara başkabir analjezi yöntemi uygulanmadı. Hastaların ilk 1 saat içerisindeki VAS' ları ve kurtarmamorfin miktarları, 1/2, 2, 6, 12, 24 ve 48. saatlerde; kesi yerinde ağrı, derin visseral ağrı,hareketle ağrı şeklinde sorgulanan VAS değerleri, DEL (HKA cihazının hastaya verdiğimiktar), DEM (hastanın cihazdan istek miktarı), bulantı, kusma, verilen antiemetik miktarları,sedasyon skorları ve postoperatif 24. saatteki kortizol değerleri kaydedildi. Ayrıca oturma veayağa kalkma süreleri, hasta ve cerrah memnuniyetleri tespit edildi. 48. saatte kateterlerçekilerek mikrobiyolojik incelemeleri yapıldı.Her iki grup arasında demografik özellikler, cerrahi ve anestezi süreleri, cerrahi tipi,cerrahi kesi tipi açısından istatistiksel anlamlı fark belirlenmedi. lk 60 dakikadaki VASdeğerleri, kurtarma morfin miktarları, ½, 2, 6, 12, 24. ve 48. saatlerdeki kesi yerinde ağrı,derin visseral ağrı, hareketle ağrıları ve DEL - DEM miktarları, 1, 2, 6, 24. saatlerdeki bulantıdüzeyleri ve toplam antiemetik verilme miktarları, 30, 60, 120. dakikalardaki sedasyonskorları, 24. saatteki kortizol değerleri, Grup Î' de, Grup ÎÎ' ye göre anlamlı olarak azdı.Oturma ve ayağa kalkma süreleri Grup Î' de daha kısa sürede oldu ve hasta ve cerrahmemnuniyeti bu grupta daha yüksek seyretti. Hastalarda enfeksiyona veya lokal anesteziktoksisitesine dair bulguya rastlanmadı.Sonuç olarak; abdominal histerektomilerde % 0,25 levobupivakainin subfasiyaluygulamasının, postoperatif, güvenilir ve etkin analjezi sağladığı ve morfin tüketiminiazalttığı saptandı.54
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYIn this study, the effect of 0.25% levobupivacaine infusion applied under abdominalfascia (subfascial) for patients undergoing total abdominal histerectomy operation on variouscomponents of postoperative pain and opioid consumption amount was examined.50 patients in ASA Î-ÎÎ risk group were included in the study; and they were dividedinto two equal randomized groups. For patients in Group I, at closing phase of the operation,two catheters were placed on rectus muscles and 0.25 % levobupivacaine infusion at 4 ml/hrspeed was started by an elastomeric pump connection. For all patients, 1 mg of rescuemorphine at 10 minutes interval was applied within 1 hours after operation until VAS valuesdropped under 4; and at the end of first hour, morphine PCA was connected. No otheranalgesia method was applied for patients in Group II. Within the first hour, VAS and rescuemorphine value; and at 1/2, 2nd, 6th, 12th, 24th and 48th hours, VAS value as pain in incisionpoint-deep visceral pain-pain caused from movement, DEL (that is applied to patient by PCAmachine), DEM (that is demanded by patient from the machine), nausea, vomitting, appliedantiemetik amounts, sedation scores; and cortizol value at postoperative 24th hour wererecorded for all patients. Moreover, seating and stand up time, patient and surgeonsatisfactions were determined. At the end of 48th hour, catheters were removed and sent formicrobiologic examination.No significant statistical difference among the two groups was determined fordemographic properties, surgery and anesthesia durations, surgery type and surgical incisiontype. VAS value at first 60 minutes; rescue morphine amounts; pain at incision point, deepvisceral pain, pain caused by movement and DEL-DEM amounts at 2nd, 6th, 12th, 24th and48th hours; nausea levels at 1st, 2nd, 6th and 24th hours and total applied antiemetics;sedation scores at 30th, 60th and 120th minutes and cortizol value at 24th hour decreasedsignificantly at patients in Group I, compared to patients in Group II. Seating and stand uptimes were observed to be quicker at patients in Group I; and patient and surgeon satisfactionwere recorded to be higher. No enfection or local anesthesical tocsicity were encountered forthe patients. As a result, it was found that subfascial application of 0.25% levobupivacaine forabdominal histerectomies provided postoperative, reliable and effective analgesia anddecrease morphine consumption.55