Genel anestezi ve epidural anestezi ile birlikte uygulanan genel anestezinin hemodinami stres yanıt ve postoperatif ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 194892
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
7. ÖZETBu çalışmada, TAH-BSO yapılan hastalarda cerrahi travmaya karşı oluşacak strescevabın, kombine epidural + genel anestezi uygulanan gruplarda, genel anestezi uygulanangruba göre ne derece baskılanabileceğini 2 farklı lokal anestezik kullanarak araştırmayıamaçladık. Aynı zamanda bu grupların intraoperatif hemodinami yönünden, intraoperatifanestezik ajan gereksinimi, postoperatif derlenme ve analjezi kalitesi açısındankarşılaştırılmasını amaçladık.Çalışmaya ASA I-II grubu, TAH-BSO planlanan ve yaşları 18-65 arasında değişen 54hasta alındı. Olgular randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Genel anestezi + epidural bupivakainuygulanan grup; Grup I (n=18), genel anestezi + epidural levobupivakain uygulanan grup;Grup II (n=18), genel anestezi uygulanan grup; Grup III (n=18) olarak adlandırıldı. OlgularEKG, NIBP, SpO 2 , end-tidal CO 2, ısı monitörü ile monitörize edildiler. Operasyon odasındaiv yol açılarak glikoz, kortizol, insülin, CRP analizi için preoperatif kan örneği alındıktansonra olgulara 10 ml/kg ringer laktat infüzyonu başlandı, postoperatif 1. saat ve 24. saatlerdekan örnekleri tekrar alındı. Premedikasyon için iv 0,03 mg/kg midazolam uygulandı.Premedikasyon sonrası tüm olguların kontrol SKB, DKB, OKB, KAH, SpO 2 değerlerikaydedildi. Grup I ve Grup II 'deki olgulara ameliyat öncesi, L aralığından epidural kateter3-4yerleştirildi. Test dozundan sonra Grup I'e 15 ml % 0,25 bupivakain, Grup II 'ye 15 ml %0,25 levobupivakain epidural kateterden verildi. Maksimum duyusal blok seviyesi, duyusalbloğun T 6 dermatomuna ulaşma zamanı ve Bromage skoru değerleri kaydedildi. Grup III'epremedikasyondan 3 dakika sonra, Grup I ve Grup II'ye ise epidural lokal anestezikenjeksiyonundan sonra duyusal blok seviyesi T 6 dermatomuna ulaştığında genel anestezi içinindüksiyon uygulandı. Üç grupta da anestezi indüksiyonu propofol, remifentanil infüzyonu verokuronyum ile yapıldı. Anestezi idamesi % 50 O 2 -% 50 hava karışımı, % 1 sevofluran ve 0,1µg/kg remifentanil infüzyonu ile sağlandı. Hemodinamik parametreler premedikasyonsonrası, entübasyondan 2 ve 5 dk sonra, cilt insizyonundan 2, 5, 10, 15, 30, 45, 60, 90 ve 120dk sonra kaydedildi. Ameliyat sonrası derlenme kriterlerinden olan spontan solunum zamanı,ekstübasyon zamanı, göz açma zamanı, Aldrete derlenme skoru ⥠9 olma zamanı kaydedildi.Kullanılan inhalasyon anestezik miktarı (ml), total remifentanil dozu (mg), kas gevşeticiilavesi yapılıp yapılmadığı, atropin ve efedrin ihtiyacı olup olmadığı belirtildi. Ağrı şiddetiVAS ile, motor blok Bromage skoru ile değerlendirildi. Ameliyat sonrası ağrı tedavisi için;Grup I'de epidural bupivakain + morfin , Grup II'de epidural levobupivakain + morfin ile71hazırlanan PCA, Grup III' te iv morfin PCA takıldı. Olgular postoperatif 24 saat boyuncahemodinamik parametreler, ağrı skorları ve yan etkiler açısından takip edildiler.Verilerin istatistiksel analizinde anlamlılık seviyesi 0.05 olarak alındı.Bütün gruplarda demografik verilerin ortalamaları benzerdi (p>0.05). Hemodinamikparametrelerin ve stres hormonların kontrol değerlerinde gruplar arasında farklılık yoktu(p>0.05). Grup I ve II arasında duyusal bloğun T 6 dermatomuna ulaşma zamanı, maksimumduyusal blok seviyesi, motor blok oluşumu açısından farklılık tespit edilmedi (p>0.05).Hemodinamik parametrelerden SKB, DKB, OKB değerleri insizyonun 5, 10, 15, 30, 45, 60.dakikalarında ve ekstübasyon sonrasında Grup III' te diğer gruplardan anlamlı olarak dahayüksekti (p0.05). Ameliyat esnasında kullanılanremifentanil ve sevofluran toplam dozları ve ilave kas gevşetici gereksinimi Grup III' te GrupI ve II' ye göre anlamlı derecede daha yüksekti (p0.05). Kortizol değeripostoperatif 1. saatte Grup III' te Grup I ve II' ye göre daha fazla artış göstermiştir (p0.05).Sonuç olarak buradan elde edilen verilerden yola çıkarak; epidural anestezidekullandığımız dozlarda bupivakain ve levobupivakainin etkileri açısından benzer olduğu,kombine epidural + genel anestezinin, genel anesteziye göre intraoperatif daha iyi72hemodinamik stabilite sağlayabildiği, anestezik ajan gereksinimini azalttığı, özelliklepostoperatif ilk saatlerde daha iyi analjezi sağladığı, stres yanıtın kombine epidural + genelanestezi uygulaması ile daha çok baskılanabileceği ancak tam olarak önlenemeyeceğikanaatine varıldı.73
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYIn this study, we aimed to compare the effects of standart general anaesthesia andepidural anaesthesia, via two distinct local anaesthesics combined with general anaesthesia on theresponse of surgical stres. We also aimed to compare all groups according to, intraoperativehemodynamic values, intraoperative anaesthesic requirement, postoperative recovery andanalgesia.Fiftyfour patients, ASA I-II physical status, aged 18-65 years sheduled for TAH-BSOwere divided into three groups, randomyl. General anaesthesia + epidural bupivacaine group,general anaesthesia + epidural levobupivacaine group and general anaesthesia group wereassigned as Group I (n=18), Group II (n=18) and Group III (n=18), respectively. EKG, NIBP,SpO 2 , end-tidal CO 2 and temparature were monitored. 10 ml/kg ringer lactad infusion stardedafter blood sample were obtained for glicose, cortisol, insülin, CRP measurements. Bloodsamples were then obtained at postoperative 1 sth and 24 th hours. 0.03 mg/kg midazolam weregiven for premedication, baseline SBP, DBP, OBP, HR, SpO 2 valves were recorded. Lomberepidural catheter placed to subjects in Group I and Group II. Following employment of test dose,% 0.25 bupivacaine 15 ml were given the patients in Group I and % 0.25 levobupivacaine 15 mlwere given the patients in Group II. Maximum sensory block level, sensory block?s reaching timeto T 6 dermatoma and Bromage scores were recorded. Anaesthesia were induced in Group III, 3minutes after premedication and in Group I and Group II, after T 6 sensorial block were achieved.Anaesthesia induction were performed with remifentanyl, propofol and rocuronium, in all groups.Anaesthesia maintanence were provided with in % 50 O 2 and air, % 1 sevoflurane and 0.1 µg/kgremifentanyl infusion. Hemodynamic parameters were recorded after premedication, 2 and 5minutes after intubation, 2, 5, 10, 15, 30, 45, 60, 90, 120 minutes after skin incision. Spontanrespiration time, extubation time, postoperative eye opening time and Aldrete score ⥠9 time, totalinhalation anaesthesic amount (ml), total remifentanyl amount (mg), whether additionalneuromusculer blockers used or not were also recorded. Pain severity was evelaluate with VASand motor block with Bromage score. Epidural bupivacaine + morphine PCA was used in GroupI, epidural levobupivacaine + morphine PCA was used in Group II and iv morphine PCA wasused in Group III, for postoperative pain management. All cases were followed up to 24 hours interms of hemodynamic parameters, VAS scores and side effects.In statistical analyses 0.05 values were defined as meaningful.74Demographic datas were similar in all groups, (p>0.05). Baseline hemodynamicparameters and stres hormone levels were similar (p>0.05). There were any statistical diffirencebetween Group I and Group II in terms of ; time to reach to T 6 dermatom, maksimum sensorialblock level, and motor block occurence (p>0.05). SBP, DBP, OBP values were statisticallydifferent 5, 10, 15, 30, 45, 60 minutes after skin incision and after extubation in Group III(p0.05). Total remifentanyl, sevoflurane andnöromusculer blockers amonts were requirements were greater in Group III than other groups(p0.05). Cortisol values were more increased at 1sth hour postoperatively in Group III than Group I and Group II (p0.05).Finally, according to these results, we concluded that bupivacaine?s effects andlevobupivacaine?s effects were similar in our study doses and we also concluded that epiduralanaesthesia combined with general anaesthesia; provide better hemodynamic stability thangeneral anaesthesia; reduce anaesthesic agent requirement; provide better analgesiapostoperatively; especially in first hours; blunt, but not completely suppress stress respons due tosurgery.75