Van yöresi ilköğretim çocuklarında asemptomatik hipertansiyon sıklığı
Prevalence of asymptomatic hypertension primary school children in van province
  1. Tez No: 194921
  2. Yazar: DERYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hipertansiyon, sistemik arteriyel kan basıncının yaşa göre normalin üstünde olmasıdır. Çocuklarda hipertansiyon sıklığı konusunda kesin bilgiler yoktur. 1987'de yayınlanan Task Force raporuyla çocuklarda yaş ve cinse göre kan basıncı eğrileri belirlenmiştir. Bu rapora göre 90 ıncı persentilin altındaki ölçümler normaldir.90 ile 95 persentil arasındaki ölçümler yüksek normaldir. Hipertansiyon yaşa ve cinse göre 95.persentil üzerindeki ölçümlere denir. Hipertansiyonun, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da önemli bir sağlık problemi olduğu ve prevalansının oldukça yüksek olduğu unutulmamalıdır. Çocukluk çağındaki kan basıncı yüksekliği, erişkin dönemde kan basıncı yüksekliği için önemli bir risk faktörüdür Hipertansiyon kardiyovasküler morbidite, serabrovasküler atak, renal hastalık açısından bağımsız bir risk faktörüdür. Bu nedenle hipertansif çocukların erken yaşta teşhisi amacıyla kan basıncı ölçümlerinin rutin sağlık muayenelerinin bir parçası haline getirilmesi son derece önemlidir. Bu çalışma asemptomatik okul çocuklarında hipertansiyon sıklığını belirlemek amacıyla yapılmış bir pilot çalışmadır. Van ilindeki okullar arasından bir ilköğretim okulu belirlendi ve bu okuldan rastgele örnekleme metoduyla seçilen 7-16 yaş grubu arasındaki 1963 çocuk çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan çocukların öncelikle boy ve ağırlıkları belirlendi. Daha sonra tansiyon ölçümleri yapıldı. Ölçümler tek bir araştırmacı tarafından, çocuklar oturur pozisyonda ve dinlenme halindeyken, sağ koldan, uygun manşon boyu seçilerek yapıldı. Ölçümler üç kez tekrarlanarak ortalaması alındı. Yapılan bu ölçümler kullanılarak yaş ve cinsiyete göre Tümer kan basıncı persentil eğrilerine göre 95.persentil ve üzeri olan çocuklar hipertansiyonlu olgular olarak kabul edildi. Hipertansiyon saptanan çocukların tekrar üç kez daha kan basıncı ölçümleri yapılarak (toplam 6 defa) ortalamaları alındı. Buna göre çalışmaya alınan toplam 911 kız öğrenciden 80 (%8,7)'inin, çalışmaya alınan toplam 1052 erkek öğrenciden 99'unun (%9.4) hipertansif olduğu görüldü. Çalışmaya alınan toplam 1963 çocuktan 179'unun (%9,1) hipertansif olduğu görüldü. Sistolik hipertansiyon prevalansı %7, diyastolik hipertansiyon prevalansı %2 olarak bulundu. Hipertansif kızların %10.5'inde, hipertansif erkek çocuklarının ise %13.2'inde obezite tespit edildi. Bu çalışmada Tümer kan basıncı persentil eğrileri kullanıldı. Obezite tespitinde BMI (vücut ağırlığı (kg)/boy(m2) kullanıldı. BMI 95 persentil üzerinde olan çocuklar obez kabul edildi. 5 Çalışmada belirlenen hipertansiyon sıklığı, literatürde belirtilen değerlerle karşılaştırıldığında çalışmamızın sonuçlarının literatürde bulunan değerlere yakın olduğu görüldü. Çalışmamızda kan basıncı değerlerinin boy ve kiloyla beraber artış gösterdiği belirlendi. Çocuklarda, hipertansiyon sıklığının belirlenmesi amacıyla ülkemizde daha geniş çaplı çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır. Çocuklarda hipertansiyon sıklığı sanılandan daha yüksek olabilir. Kan basıncı ölçümleri rutin fizik muayenenin bir parçası olmalıdır. Çocuklarda kan basıncı yüksekliğinin yetişkin dönemde de sürebileceği göz önünde bulundurularak bu konuya verilen önem arttırılmalıdır. Çocuklarda kan basıncı yüksekliğinin önlenmesi, erken tanınması ve tedavisi amacıyla yüksek riskli gruplar ve populasyon üzerinde çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a situation that systemic arterial blood pressure is above normal values according to age. There is no exact information about the rate of hypertension in children. According to Task Force Report declared in 1987, blood pressurecurves were established according to age and sex in children. According to this report, measures below to 90 percentile are normal. Measures between 90-95 percentile are high normal. Hypertention is a measure above 95 percentile according to age and sex. It shouldn?t forgot that hypertension is an important health problem in children as well as in adults and its prevalence is higher. Higher blood pressure in childhood is an important risk factor for adulthood hypertension. Hypertension is a free risk factor in view of cardiovascular morbidity, cerebrovascular attach and renal disease. For this reason, for the purpose of diagnosing in early years of hypertensive chidren it is important to routin examination of blood pressure. This study is a pilot study and was aimed to find out the frequency of hypertension in asymptomatic school children. A primary school was choosen among the schools in Van Province. 1963 chilren were included to the study by randomly between 7-16 years old age. Firstly lengths and ages of the children were obtained. Later, their tensions were measured. Measures were performed by only one researcher, in sitting position and at rest, from the right arm with relevant cuff. The measures were repeated three times and calculated their means. By using results of this measurements, 95 percentile and above children cases were accepted as hypertensive by Tumer Blood Pressure Percentile Curve according to age and sex from these measures. In children with hypertension the measures were repeated three times (totally 6 times) and their means were calculated. Of 911 female students in the study, 88 (8.7%) were hypertensive and of 1052 male students, 99 (9.4%) were hypertensive. Of 1963 children included in the study 179 children (9.1%) were hypertensive. The prevalence of systolic hypertension, diastolic hypertension were found as 7 and 2% respectively. Obesity was established 10.5% of hypertensive girls and 13.9% of hypertensive boys. In this study, Tumer Blood Pressure Percentile Curves were used. The frequency of hypertensions obtained in the study were near the values declared in the literature. Blood pressure values are increased together with length and weight in our study. More expanded studies are needed to determine on the frequency of hyertension in children in our country. The frequency of hypertension can be higher than we think. Blood 7 pressure measurements must be a part of routin clinical examination. It should be focused on this subject due to higher blood pressure in children can contiue in the adult period. Further studies should be made on high risk group and population for the purpose of the prevention of high blood pressure, early diagnosis and treatment in children. 8