Ratlarda oluşturulan medulla spinalis iskemi modelinde eritropoetinin nöroprotektif etkisi
Neuroprotective effect of erythropoietin in experimental medulla spinalis ischemia model in rats
  1. Tez No: 194927
  2. Yazar: ÇİĞDEM MUMCU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEJMİ KIYMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Eritropoetin, son zamanlarda in vivo ve in vitro çalışmalarda serum growth faktör azlığı, eksitotoksisite, enflamasyon, travma ve hipoksi gibi çeşitli durumlarda nöroprotektif etkisi gösterilmiş olan bir hematopoetik sitokin hormondur. Bununla birlikte, ratlarda deneysel spinal kord iskemisinde olası nöroprotektif etkisi araştırılmamıştır. Bu çalışmada, ratlarda geçici global spinal kord iskemi modelinde eritropoetinin varsayılan nöroprotektif etkisi değerlendirilmiştir. Bu çalışmada yirmibeş Sprague-Dawley cinsi erkek ratlar kullanıldı. Ratlar üç gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki 10 rata 20 dakikalık abdominal aorta oklüzyonundan sonra reperfüzyon başlarken, intraperitoneal serum fizyolojik verildi. İlaç uygulanan 10 rata ise yine 20 dakikalık abdominal aorta oklüzyonundan sonra reperfüzyon başlangıcında rekombinant insan eritropoetini (r-hEPO) (Eprex 2000, Cilag AG. International Zug, İsviçre) 2000 Ü/kg tek dozda intraperitoneal olarak uygulandı. Sham grubundaki 5 ratda abdominal aortaya cerrahi olarak ulaşıldı, fakat oklüzyon yapılmadı ve herhangi bir madde uygulanmadı. Denekler sakrifiye edilmeden fizyolojik ve biyokimyasal parametrelere bakıldı. Tüm deneklerin preoperatif ve postoperatif motor fonksiyonları değerlendirilip, somatosensoriyel evoked potansiyel (SEP) monitörizasyonu ve histopatolojik inceleme yapıldı. Her üç grupta fizyolojik ve biyokimyasal parametrelerde bir farklılık tespit edilmedi. Deneklerin fonksiyonel nörolojik durumları reperfüzyonun 24. ve 48. saatlerinde nörolojik skorlama kullanılarak değerlendirildi. Eritropoetin ile tedavi edilen deneklerde 48. saatte uygulanan klinik değerlendirmede, kontrol grubuna oranla nörolojik sonuçta anlamlı düzelme olduğu saptandı. Kontrol grubunda postop-preop latans değerleri arasındaki fark 4,54±1,53 iken, EPO grubunda bu fark 2,41±1,11 olarak bulundu. Bu değerlere göre 24.
Özet (Çeviri)
Erythropoietin is a hematopoietic cytokine-hormone that has recently been shown the neuroprotective effect against various situations such as excitotoxicity, ischemia, hypoxia, trauma, inflammation and serum growth factor deprivation in some in vivo and in vitro studies. However, it has not been possible to test the putative neuroprotective effect of erythropoietin in experimental spinal cord ischemia in rats. In this study, we evaluated the putative neuroprotective action of erythropoietin in transient global spinal ischemia model in rats. The present study involved 25 male Sprague-Dawley rats. The animals were divided into three groups. Serum physiologic was administered intraperitoneally to the ten rats in the control group at the beginning of reperfusion for a period of 20 minutes after abdominal aortal occlusion. Recombinant human erythropoietin (r-hEPO) (Eprex®) was administered as a 2000 U/kg/day intraperitoneal single dose to the ten rats in the EPO group at the beginning of reperfusion after 20 minutes of abdominal aortal occlusion. No occlusion was performed and no agent was administered to the five rats in the sham group, but the abdominal aorta was reached by means of surgical intervention. Before the animals were sacrificed, several physiological and biochemical parameters were investigated preoperative and postoperative motor functions were also assessed and somato-sensory evoked potential (SEP) monitoring and histopathological examinations were carried out. No differences were found between the physiological and biochemical parameters in each of the three groups. Functional neurological status of animals were evaluated at 24th and 48th hours of reperfusion by neurological scoring. Clinical evaluation used at 48th hour in animals revealed that systemic administration of erythropoietin has a significant ameliorating effect on neurological outcome comparing with control group. The difference between postop and preop latency values in control group is 4,54±1,53 and in EPO group this difference is found like 2,41±1,11.