Doppler USG incelemede anormal ölçümler saptanan gebelerin kordon kanındaki CD33 ve eritropoetin değerlerinin normal gebelerle karşılaştırılması
Cord Blood CD33 and erythropoietin levels of pregnants with abnormal doppler wave forms and comparing with normal pregnancies
- Tez No: 194931
- Danışmanlar: PROF.DR. MANSUR KAMACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalısmada umbilikal ve uterin arter Doppler USG incelemede anormallik saptanan gebelerin umbilikal kord kanı CD 33 ve eritropoetin değerlerinin irdelenmesi ve bunların normal gebelerle karsılastırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Doğumları kliniğimizde gerçeklestirilen toplam 40 hasta çalısmaya dahil edildi. Bu hastalardan 20'sinde umbilikal ve uterin arter Doppler USG incelemede anormallik saptanırken, diğer 20'sinde Doppler USG incelemede bir anormallik saptanmamıstı. Bu hastalardan doğumdan sonra her iki taraftan çift klemplenmis umbilikal kordonda, umbilikal arterden kan gazı, eritropoetin ve CD33 ölçümleri için kan örnekleri alındı. Sosyodemografik veriler, antepartum, intrapartum test sonuçları, eylem ve doğum özellikleri ile yenidoğan bebeklerin muayene bulguları, Doppler USG yapılma zamanı ile doğum arasındaki süre kaydedildi. Gruplar arasındaki kan gazı parametreleri, eritropoetin ve CD33 düzeylerinin birbirleriyle olan iliskileri arastırıldı. ?statistiksel yöntem olarak ttesti ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında parite, gebelik yasları, gebelik haftası ve yenidoğan bebeklerin doğum ağırlıkları açısından farklılık yoktu. Doppler USG incelemede anormallik saptanan grupta diğer gruba göre kordon kanında anlamlı derecede yüksek CD33 ve eritropoetin değerleri saptandı. Sonuç: Kronik hipoksemiyle Doppler USG anormalliğinin iç içe olduğunu ve özellikle son yıllarda kordon kanı transplantasyonu için kullanımı tercih edilen yüksek CD33 değerli kanların anormal Doppler USG bulguları saptanan gebelerin kordon kanı için de geçerli
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate umbilical cord blood CD33 and erythropoietin(EPO) levels of pregnants with abnormal umbilical and uterine artery Doppler waveforms and to compare with normal pregnancies. Materials and Methods: Total 40 pregnant women who had their delivery in our clinic were included in this study. Of these 40 women, while 20 patients had abnormal umbilical and uterine artery Doppler waveforms, the other 20 patients had normal umbilical and uterine artery Doppler waveforms. After the delivery, blood samples were taken from umbilical artery of double clemped umbilical cord for blood gas parameters, EPO and CD33. Sociodemographic findings, antepartum, intrapartum test results, labor and delivery characteristics and newborn examination results were recorded. Time between Doppler screen and delivery were recorded. Blood gas parameters, EPO and CD33 levels between groups were analyzed. Mann-Whitney U test and t-test were used as statistical methods. Results: There were no differences between parity, gestational ages and newborn weights of the groups. Cord blood CD33 and EPO levels of group with abnormal umbilical and uterine artery Doppler waveforms were significantly higher than group with normal umbilical and uterine artery Doppler waveforms. Conclusion: Pathology on Doppler screen show us connection between chronic hypoxemia and abnormal on Doppler screen and preference of blood with high CD33 levels for cord blood transplantation especially during last years can also used with preference of cord blood with abnormal Doppler findings.