Postemenopozal osteoporozda risedronatın farklı tedavi şekilllerinin antirezorptif etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the antiresorptive effects of risedronate when given at different treatment regimens in postmenopausal osteoporosis
  1. Tez No: 194932
  2. Yazar: SEHER SEVGİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalısmada postmenopozal osteoporozu olan kadınlarda günlük 5 mg, günlük 10 mg ve haftada bir verilen 35 mg risedronatın kemik döngüsü üzerindeki etkisi ve tolerabilitesini karsılastırmayı amaçladık. Postmenopozal osteoporozu olan 60 hasta çalısmaya alındı. Hastalar rastgele 20 kisilik üç gruba ayrıldı. Çalısmanın basında, tüm hastalarda karaciger fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri, serum kalsiyum, inorganik fosfor, total alkalen fosfataz, parathormon, osteokalsin, 24 saatlik idrarda kalsiyum/kreatinin oranı ve sabah anlık idrarda serbest deoksipridinolin/kreatinin oranına bakıldı. Risedronat tedavisinin 10. günü 40. ve 70. gününde tüm bu tetkikler tekrarlandı. Günde 5 mg, günde 10 mg ve haftada bir 35 mg risedronat alan hasta gruplarında tedavinin 70. gününde idrar deoksipiridinolin/kreatin oranı bazal degerlere göre sırası ile %13,95, %23,31, %11,19 azaldı. Tedavinin 70. gününde serum intakt osteokalsin düzeylerinde 5 mg/gün, 10 mg/gün ve 35 mg/hafta gruplarında sırası ile %27, %26 ve %17 oranında azalma oldu. Tedavinin 70. gününde serum total alkalen fosfataz düzeylerinde 5 mg/gün, 10 mg/gün ve 35 mg/hafta gruplarında sırası ile %10,06, %10,5 ve %10,96 oranında azalma oldu. ntakt parathormon düzeyleri 5 mg/gün ve 10 mg/gün dozlarında tedavi boyunca degismedi. Haftada 35 mg risedronat verilen grupta ise tedavinin 40. gününde anlamlı bir azalma olsa da 70. günde parathormon düzeyleri tekrar bazal degere döndü. Günlük 5 mg ve 10 mg risedronat kullanan hasta grupları ile haftada bir 35 mg risedronat kullanan grupta hafif üst gastrointestinal sikayet sıklıgı sırasıyla %50, %40 ve %35 idi. Her üç grupta, ciddi gastrointestinal yan etki nedeniyle çalısmayı bırakan olmadı. Tüm tedavi gruplarında kemik formasyon belirleyicileri benzer oranda baskılanmasına ragmen günlük verilen 10 mg risedronat diger iki gruba göre kemik rezorpsiyon belirleyicilerini daha fazla baskılamaktadır. Günlük verilen 10 mg risedronat en az 5 mg /gün risedronat kadar iyi tolere edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effect and tolerability of risedronate 5 mg/day, risedronate 10 mg/day, and 35 mg/week treatment on bone turnover in postmenopausal women with osteoporosis. Sixty women, who had postmenopausal osteoporosis was included in this study. The patients were divided randomly into group 5 mg/day (n=20), group 10 mg/day (n=20) and group 35 mg/day (n=20). At the beginning of the study, all patients were evaluated to asses the complete blood count, liver and kidney function tests, serum calcium, inorganic phosphorus, total alkaline phosphatase, intact parathormone, intact osteocalcin, calcium/creatinine ratio in 24 hour urine and deoxypyridinoline/creatinine ratio in morning spot urine. All these mentioned tests were repeated on the 10th, 40th, and 70th day of medical treatment. On the 70th day of the medical treatment, urinary deoxypyridinoline/creatinine ratio was decreased 13.95%, %23.31, %11.19 compared to basal values in group 5 mg/day, group 10 mg/day and group 35 mg/week, respectively. On the 70th day of medical treatment, the serum intact osteocalcin levels were decreased 27%, 26% and 17% in group 5 mg/day, group 10 mg/day and group 35 mg/week, respectively. Besides, levels of total alkaline phosphatase were decreased 10.06%, 10.5% and 10.96% in group 5 mg/day, group 10 mg/day and group 35 mg/week, respectively. During study period, there was no change in intact parathormone values in groups 5mg/day and 10 mg/day. Although there was significant change in intact parathormone values on the 40th day of therapy in group 35mg/week, parathormone values returned to basal values on 70th day of therapy. Although the bone formation markers were similarly suppressed in all groups, bone resorption markers were suppressed more in group 10 mg/day when compared to other 2 groups. 10 mg/day risedronate is at least well tolerable as 5 mg/day risedronate.