Üç grup riskli gebenin akciğer performanslarının risksiz gebelerinki ile karşılaştırılması
Comparison of pulmonary performances of three-group unsafe pregnants with safe pregnants'
  1. Tez No: 194933
  2. Yazar: FİLİZ ALTINOK YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR KAMACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Chest Diseases, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Amacımız, gebelige sekonder gelisen pulmoner degisikliklere ek olarak astım bronsiale, preeklampsi ve sigara içimi ile komplike olmus gebeliklerdeki solunum performansları incelemek ve gelisebilecek komplikasyonları önleyebilmektir. Materyal Ve Metod: Bu çalısmamızda gebeliklerinin son trimesterinde olan 15 bronsiyal astımı olan gebenin, 15 preeklamptik gebenin ve en az 2 yıldır sigara içen 15 gebenin solunum fonksiyon testleri, kan gazı parametreleri, VK'leri (vücut kitle indeksleri), tam kan sayım degerleri; herhangi bir risk tasımayan 15 normal gebe ile karsılastırıldı. Hastalar tasıdıkları risk faktörlerine göre gruplandırıldı, hastalara ait veriler bilgisayar ortamında Microsoft Excel formatına aktarıldı. statistiksel analiz için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), anlamlı fark gösteren grup veya grupları belirlemek amacıyla post-hoc LSD (least significant difference) testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Object: The object of our study is to observe the respiratory performance of pregnancies which are complicated by bronchial asthma with preeclampsia or with smooking in additional to pulmonary changes developed secondary to pregnancy and to prevent potantial complications. Study material and method: In our study, the respiratory function tests, blood gas parameters, body mass index (BMI) and whole blood count of 15 pregnant women with bronchial asthma, 15 preeclamptic pregnant women and 15 pregnant women who have been smoking for at least 2 years have been compared with 15 pregnant women who don?t have any kind of risk factor. Patients had been classified according to the risk factors they have. Data of the patients were written and saved in Microsoft Excel format. Fort he statistical analyse one way variance analysis (ANOVA) was used and to determine the significant group or groups post-hoc LSD (least significant difference) mere applied. p< 0.05was accepted as significant. Findings and results: No significant statistical difference were detected between groups in terms of age, gravida, gestational age, BMI, Hb, Hct, FVC and pH. Parity was significantly higher in preeclamptic group. The highest FEV1 value was observed in preeclamptic group where the lowest was observed in smoking group. When groups were compared in terms of O2 saturation, it was determined that control group had higher levels than asthma and smoking groups, and the difference was statistically significant.