Özofagus yassı epitel hücreli karsinomlarında CD44s ekspresyonunun klinikopatolojik faktörlerle ilişkisi ve prognostik önemi
Prognostic value of CD44s expression and its relation with clinicopathologic factors in esophageal squamous cell carcinomas
  1. Tez No: 194937
  2. Yazar: SERKAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Özofagus'un yassı epitel hücreli karsinomu (ÖYEHK) geç dönemde bulgu veren, agresif gidisli tümörlerdendir. Çalısmamızda 1999 ve 2004 yılları arasında Anabilim Dalı'mızca raporlanmıs, ÖYEHK'u endoskobik biyopsi ile tesbit edilen ve klinik parametreler olarak dosyaları eksiksiz olan 35 vaka değerlendirildi. Hastaların tek ve çok değiskenli analizlerle, epidemiyolojik, klinik ve histopatolojik parametrelerinin genel sağ kalım ve CD44s ekspresyon durumu ile arasındaki bağlantıları irdelendi. Vakalardaki yas, cinsiyet gibi epidemiyolojik özelliklerin; vücut kitle indeksi (VK?), performans durumu (PD), albumin ve laktat dehidrogenaz (LDH) serum düzeyleri gibi klinik parametrelerin; tümör lokalizasyonu ve boyutu, diferansiyasyon derecesi, duvar invazyon derecesi, evre, stromal iltihabi reaksiyon gibi histopatolojik parametrelerin, genel sağ kalım, prognoz ve CD44s immünohistokimyasalı ile arasında iliski olup olmadığı, varsa bunun istatistiki olarak anlamlı olup olmadığı incelendi. Çalısma sonunda literatür verileriyle uyumlu bir sekilde, evre ilerledikçe ve tümör boyutu arttıkça sağkalımın azaldığı ve prognozun kötülestiği, kombine tedavi (kemoradyoterapi) görenlerde ve kemoterapiye cavabı olanlarda sağkalım süresinin uzadığı tespit edildi. CD44s boyanma yoğunluğu ile klinikopatolojik parametrelerden yas ve performans durumu ile istatiksel olarak anlamlı iliski görüldü, ancak sağ kalım ve prognoz ile arasında direkt bir bağlantı kurulamadı. Ancak yine de bir hücre adezyon molekülü olan CD44s ekspresyonunun olgularımızın hemen hemen tamamında pozitif olması ve serimizin büyük çoğunluğunun metastazının olması (yani ileri evrede olması), CD44s'in metastazda önemli bir belirteç olabileceğini düsündürdü. Fakat kesin yargıya varabilmek için daha kapsamlı ve erken evre olguların da içerisinde mevcut olduğu genis serili çalısmalar gerekmektedir. Sonuç olarak CD44 ve varyantlarının klinikopatolojik faktörlerle iliskisini tek basına prognostik ve prediktif olarak değerlendirmek pek mümkün değildir. Bununla beraber tanı anındaki tümör boyutu ve hastanın klinik evresi, sağkalım ve prognozu değerlendirmede en önemli veriler olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Esophageal squamous cell carcinoma is an aggressive tumor with late-onset symptoms. In our study; 35 patients whose esophageal squamous cell carcinoma were detected by endoscopic biopsy and reported by our department between the years 1999 and 2004 and whose full clinical assessments were known, were studied. The relation between the epidemiological, clinical and histopathological parameters and overall survival and CD44 expression, if exists, were analyzed with univariate and multivariate analysis. The correlation between epidemiological characteristics like age and sex; clinical parameters like body mass index, performance status and serum levels of albumin and LDH; histopathologic parameters like tumor localization, size, differentiation grade, wall invasion, stage and stromal inflammatory reactions; and overall survival, prognosis and CD44 immunohistochemistry was investigated and any relation found was analyzed for statistical value. The results were concordant with the literature data, telling that the survival decreases and prognosis worsens with increasing tumor size and advacing tumor stage and, survival time lenghtens and prognosis improves in patients who have combined therapy (chemoradiotherapy) and respond to chemotherapy. CD44s staining was detected to be correlated statistically valuable with age and performance status from clinicopathological parameters; but no direct relation was seen with survival and prognosis. However, a cell adhesion molecule CD44s expression being positive in almost all of our samples and most of our cases being metastatic (i.e. in late stage) suggests that CD44 may be an important marker of metastasis. But to reach more precise judgement; it is necessary to make much wider studies which also include early stage tumors. Consequently, it is not much possible to evaluate the relation of CD44 and its variants with clinicopathological factors alone as prognostic or predictive. Meanwhile, the tumor size at the time of diagnosis and clinical stage seem to be the most important survival and prognosis assessment tools.