İzole boy kısalığı yakınması ile getirilen çocuklarda glüten duyarlı enteropati sıklığı ve serolojik markerların tanısal değeri
The prevalence of gluten sensitif enteropathy in short stature children and the diagnostic value of serolgical markers
  1. Tez No: 194936
  2. Yazar: ÖZLEM NALBANTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. YAŞAR CESUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Glüten duyarlı enteropati, gliadine karsı kalıcı intolerans sonucu gelisen, ince barsagın proksimal kısmında histopatolojik anormalliklerle karakterize malabsorpsiyon ile giden bir hastalıktır. Çocuklarda hastalıgın ortaya çıkıs sekli degisken olup, pekçok vaka klinik bulgu vermeden latent kalabilmekte, bazen de büyüme geriligi hastalıgın tek klinik bulgusu olabilmektedir. Endoskopik biyopsi hala glüten duyarlı enteropatinin tanısında altın standarttır. Çalısmada izole boy kısalıgı ile basvuran vakalarda glüten duyarlı enteropati sıklıgı ve tanıda kullanılan serolojik markerlerin degeri arastırıldı. Subat 2005-Agustos 2006 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Saglıgı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalına boy kısalıgı yakınması ile basvuran 176 hasta alındı. Kronik hastalık ve endokrinolojik bir patoloji saptanmayan ve antiendomisyum, doku transglutaminaz IgA, doku transglutaminaz IgG, antigliadin IgA, antigliadin IgG markerlarından bir veya birkaçı pozitif saptanan 57 vakanın 48'inde endoskopik ince barsak biyopsisi yapıldı. 25 vakada endoskopi bulguları glüten duyarlı enteropati ile uyumlu bulundu. Antiendomisyum için duyarlılık %24, özgüllük %100, PPV % 100, NPV % 45; doku transglutaminaz IgA için duyarlılık %56, özgüllük %100, PPV % 100, NPV % 32,3; doku transglutaminaz IgG için duyarlılık %52, özgüllük %60, PPV % 59, NPV % 46 olarak hesaplandı. Antigliadin IgG için duyarlılık %48, özgüllük %34, PPV % 44.4, NPV % 61,9; Antigliadin IgA için duyarlılık %28, özgüllük % 73,9, PPV % 53,8, NPV % 51,4 olarak hesaplandı. Çalısmada, izole boy kısalıgı ile gelen çocuklarda %14,2 oranında glüten duyarlı enteropati tespit edildigi, belirgin gastrointestinal sistem yakınması olmasa da kısa boylu çocuklarda bu hastalıgın arastırılması gerektigi; glüten duyarlı enteropati tanısında boy, boy yası, boy yası geriligi, vücut agırlıgı, agırlık yası, boya göre ideal agırlık, kemik yası, kemik yası geriligi gibi klinik verilerin anlamlı olmadıgı; glüten duyarlı enteropati tanısını dıslamada EMA, TTA ve TTG markerlerinin önemli oldugu, serolojik tanı duyarlılıgının artırılması için bu markerlerin kombine kullanılmaları gerektigi sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Gluten sensitive enteropathy is a disease characterized with malabsorption and histopatholojic abnormalities occured in small intestine. In children, clinical presentation is very different. In many cases, there is no spesifik semptom and these cases can stay latent without giving any symptoms. Sometimes growth retardation can be the only symptom of the disease. Endoscopic biyopsy is still gold standard. In our study, we aimed to determine the frequency of the gluten sensitive enteropathy in children with short stature and the values of the markers used in diagnosis. One hundred and seventy-six patients presented with short stature accepted to Yuzuncu Yil University Medicine School, Department of Pediatrics Division of Pediatric Endocrinology in February 2005-August 2006. In 57 patients who have no endocrinologic pathology and chronic systemic diseases. In these patients, one or more markers of antiendomysium, tissue transglutaminase IgA, tissue transglutaminase IgG, antigliadin IgA, antigliadin IgG were positive. Endoscopic small intestine biopsy was made in 48 of them. In 26 patients endoscope findings were fit with gluten sensitive enteropathy. Sensitivity 24 %, specificity 100%, positive predictive values (PPV) 100%, negative predictive values (NPV) 45% for antiendomysium; sensitivity 56 %, specificity 100%, PPV 100%, NPV 32.3% for tissue transglutaminase IgA; sensitivity 52%, specificity 60%, PPV 59%, NPV 46% for tissue transglutaminase IgG; sensitivity 48%, specificity 34%, PPV 44.4%, NPV 61.9% for Antigliadin IgG; sensitiveness 28%, specificity 73.9%, PPV 53.8%, NPV 51.4% for antigliadin IgA were found. In this study, frequency of gluten sensitive entoropathy in children with short stature was found 14.2%. For this reason we thought that gluten sensitive enteropathy must be evaluate for the children with short stature although there is no gastrointestinal symptom. In these cases, antropometric data as height, height age, retardation of height age, weight, weight age, retardation of weight age, bone age, bone age retardation were meanless. Without small intestinal biyopsy, it is difficult to exclude the gluten sensitive enteropathy and the combined use of EMA, TTA, TTG can be helpful for diagnosis of gluten sensitive enteropathy.