Hipertansiyonu olan hemodiyaliz hastalarında diyalizat sodyumunun düşürülmesinin etkileri.
Effects of lowering dialysate sodium in hipertansive hemodialaysis patients.
- Tez No: 194938
- Danışmanlar: PROF.DR. REHA ERKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Az sayıda olgu içeren sınırlı sayıda çalısmada hemodiyaliz hastalarında diyalizat sodyumunun azaltılmasının kan basıncını azaltabildiği gösterilmistir.Biz de plazma sodyum (Na)'na göre iki değisik diyalizat sodyumu kullanılan uygulanabilir bir yaklasımın hemodiyaliz hastalarında etkilerini arastırmayı planladık. Kronik olarak hemodiyalize giren 24 hasta tek kör, prospektif, crossover çalısmaya alındı.Diyaliz öncesi plazma sodyum düzeyi 137mEq/L'nin üzerinde olan hastalara diyalizat sodyum konsantrasyonu 137mEq/L, diyaliz öncesi plazma sodyum konsantrasyonu 137mEq/L' ye esit ve altında olan hastalara ise diyalizat sodyum konsantrasyonu 135mEq/L olacak sekilde sekiz hafta diyaliz uygulandı. Ardından hastalar dört hafta boyunca standart 140 mEq/L diyalizat sodyumu ile diyalize alındılar.Hastalar standart diyalizat Na'lu hemodiyaliz olurlarken , düsük diyalizat ve tekrar standart Na uygulanırken son üç diyaliz seansında değerlendirildiler. Hastalar düsük diyalizat sodyumu ile tedavi ve tekrar standart sodyum ile tedaviye geçildiğinde kan basınçları bazal düzeye göre anlamlı olarak azaldı (181.42 ± 24.20/103.18 ± 12.44,148.50 ± 15.68/93.10 ± 10.25,155.24 ± 16.68/93.78 ± 7.19 mmHg; P0.1).
Özet (Çeviri)
In a limited number of studies including few hemodialysis patients, it has been shown that, lowering the level of dialysate sodium (Na) may drop blood pressure. In this study we investigated the effects of two different dialysate Na compounds based on applicable approaches in hemodialysis patients. Twenty-four patients chronically undergoing hemodialysis were included in the study on a prospective, crossover and single blind basis. In those cases with level of more than 137 mEq/L of predialysis plasma Na, a dialysate Na concentration of 137mEq/L was applied whereas those cases having predialysis plasma Na level approximating or lower than 137 mEq/L were given a dialysate Na concentration of 135mEq/L according to course in 8 weeks. The patients subsequently underwent a hemodialysis procedure with a standard 140 mEq/L dialysate Na for 4 weeks; clinical evaluations of the patients were then made with standard dialysate Na, lower dialysate Na and again standard Na during the last threedialysis sessions. The mean blood pressures were significantly lower with lower dialysate Na and after returning to standard dialysate Na when compared to basal level (respectively 181.42 ± 24.20/103.18 ± 12.44,148.50 ± 15.68/93.10 ± 10.25,155.24 ± 16.68/93.78 ± 7.19 mmHg; P0.1). There was no statistically significant difference between this value and the initial one (2597.58 ± 673.30, 2602.79 ± 807.50 gr.; P>0.1).