Farklı boydaki implant abutmanlarına geçici siman ile simante edilen kuronların sökülebilmesi için gerekli vertikal çekme kuvvetlerinin ölçümü ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 194948
  2. Yazar: MEHMET ONUR KALAYCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZKAN CEM DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
mplant üstü sabit protez vakalarında bazı komplikasyonlarla karsılasılabilmektedir. Abutmanı implanta baglayan vidanın kırılması ya da gevsemesi, implant üstü protezde porselen kırıkları ve periodontal enfeksiyonlara neden olabilir ve implant üstü protezin sökülmesi gerekebilir. mplant üstü protezin abutmana simantasyonu kolaylıkla sökülebilmesi amacıyla geçici simanlarla yapılabilir. Ayrıca klinikte implant uygulanacak sahada karsı arktaki disin sürmesi sonucu veya çeneler arasında yetersiz mesafe bulunması sebebiyle abutmanların boylarının -kısaltılması gerekebilir. Çalısmada, boyu kısaltılmıs abutmanların üstüne geçici simanlarla simante edilen kuronlarda tutuculuk degerinin arastırılması amaçlanmıstır. Çalısmada, uzunlugu 6 mm ve çapı 4 mm olan toplam 14 adet abutmanın, 7 tanesinin uzunlugu 4 mm'ye kısaltılarak deney grubu olusturulmustur. Diger 7 adet 6 mm uzunlugundaki abutman kontrol grubunu olusturmaktadır. Abutmanların üstlerine tam metal kuronlar imal edilmistir. Metal kuronlar, öjenol içermeyen geçici siman ile abutmanlara simante edilmistir. Yaslandırma isleminin ardından vertikal çekme deneyi ile tutuculuk degerleri ölçülmüstür. Sonuç olarak, kemigin durumuna baglı olarak yerlestirilen implantın üstüne uygulanan abutmanın, boyunun ve boyunun çapına oranının implant üstü protezin tutuculuguna etkisi oldugu saptanmıstır. Bu nedenle, implant üstü sabit protez uygulamalarında komplikasyonların tedavi edilebilmesi amacıyla simante protezleri tercih ederken, olabilecek en uzun abutman boyu ile daha yüksek tutuculuk degerlerine ulasıldıgı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Some complications can be seen on implant retained fixed prosthesis. Fracture or loose of screw, which bends abutment to implant, can cause porcelain fracture and periodontal infections and prosthesis may need to be debonded. Cementation of implant retained prosthesis to the abutment can be done by temporary cements for debonding easier in the future. Because of over-eruption of teeth which is situated opposite to the implant area and limited interarch space; there may be need to shorten the abutment. In this study, retention values of crowns, which are cemented with temporary cements to the shortened abutments, are examined. 7 of 14 abutments? height is shortened to 4 mm and formed the examination group. The rest 7 abutments? height is 6 mm and formed control group. Full metal crowns are produced for these 14 abutments. These full metal crowns are cemented to abutments with non-eugenol temporary cements. After perfoming thermocycling, retention values are tested with microtensile bond strength test. In conclusion we found that, abutment height and height to diameter ratio affect retention value of implant retained fixed prosthesis when implants are placed to suitable bone. For this reason, when temporary cements are used to treat complications of implant retained prosthetic cases, best retention values can be observed if possible longest abutments are prefered.