Periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde mine matriks proteini ve sığır kaynaklı kemik grefti kombinasyonunun dişeti oluğu sıvısı matriks metalloproteinaz seviyeleri üzerine etkisinin incelenmesi
Collagenolytic activity following regenerative treatment of intrabony periodontal defects
  1. Tez No: 194949
  2. Yazar: SERHAT LAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalısmada, periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde mine matriks proteini (enamel matrix derivative) (EMD) ve sıgır kaynaklı kemik grefti (SKKG) kombinasyonu ile rejeneratif tedavisinde diseti olugu sıvısı (DOS) matriks metalloproteinaz-8 (MMP-8) ve matriks metalloproteinaz doku inhibitörü-1 (TIMP-1) seviyeleri üzerine etkisi veyapılan klinik ölçümlerle biyokimyasal degisimlerin iliskilendirilerek tedavi sonrası doku cevabı incelendi. Baslangıç periodontal tedaviyi takiben 8. haftada ³5 mm sondalanabilir cep derinligine (SCD), operasyon esnasında yapılan ölçümlerle ³4 mm kemik içi defekt derinligine sahip 3+2+1, 3+2 ve 2 duvarlı kemik içi defektleri olan, yasları 28-61 (ortalama 46.2± 10.4) arası degisen 10 kronik periodontitis (KP) hastasının 20 kemik içi defekti çalısmaya dahil edildi. Operasyondan hemen önce hastalarda plak indeksi (P:), diseti olugu kanama indeksi (DOK:), SCD, rölatif atasman seviyesi (RAS) ve diseti kenarı konum degisikligini içeren klinik indeks ve ölçümler yapıldı, defekt bölgelerinden DOS toplandı. Operasyon sırasında defektlere EMD ve SKKG kombinasyonu uygulandı. Operasyon sonrası 2. , 4. ve 12. haftalarda DOS örnekleri alındı. 96. haftada ise klinik indeks ve ölçümlerin yapılmasını ve defekt bölgelerinden DOS toplanmasını içeren islemler tekrarlandı. DOS örnekleri toplandıktan sonra MMP-8 ve TIMP-1 seviyeleri enzyme-linked immunosorbent assay yöntemiyle analiz edildi. Operasyon sonrası 96. haftada defektin en derin noktasında P: (p0.05). Operasyon sonrası 4. haftada ise MMP-8 seviyeleri operasyon öncesine göre anlamlı azalma gösterdi (p0.05). DOS MMP-8 ve TIMP-1 seviyelerindeki azalma sırasıyla operasyon sonrası 12.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate the sequential gingival crevicular fluid (GCF) levels of matrix metalloproteinase-8 (MMP-8) and tissue inhibitor of matrix metalloproteinase-1 (TIMP-1) in patients with chronic periodontitis during regenerative treatment of intrabony periodontal defects with the combination of enamel matrix derivative (EMD) and bovine-derived xenograft (BDX). This study included 10 chronic periodontitis patients aged between 28-61 (mean 46.2± 10.4) years. A total of 20 intrabony defects with a probing depth (PD) of 15 mm detected 8 weeks after initial therapy and an intrabony component of 14 mm confirmed during surgery were selected. Defects were surgically treated with EMD/BDX. Clinical measurements including plaque index (PI), sulcus bleeding index (SBI), PD, relative attachment level (RAL) and recession (REC) were recorded at baseline and 96 weeks after treatment. GCF samples were collected at baseline and 2, 4, 12 and 96 weeks following surgery by means of paper strips. After determination of GCF volume, MMP-8 and TIMP-1 levels were measured by using an enzyme-linked immunosorbent assay. Results showed that all clinical parameters including PI (p0.05). Four weeks after surgery, MMP-8 levels showed a significant decrease (p0.05).