Rejeneratif periodontal tedavide mine matriks proteinlerinin sığır kaynaklı bir greft materyali ile kombine kullanımının klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiographical outcome of the enamel matrix protein derivative in combination with a bovine-derived xenograft for the treathment of intrabony periodontal defects
- Tez No: 194950
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalısmada, periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde mine matriks protein türevlerinin sıgır kaynaklı kemik grefti (SKKG) ile kombinasyonunun klinik ve radyografik etkinligi incelendi. Çalısmaya baslangıç tedavisi tamamlanmıs, yas ortalaması 46.2±10.4 olan 10 kronik periodontitis hastasındaki 1, 2, 1-2 duvarlı 15 genis kemik içi defekt dahil edildi. Baslangıç tedavisinden sonra sondalanabilir cep derinligi (SCD) O6 mm ve 45° egime sahip derinligi O4 mm olan kemik içi defektler tedavi edildi. Klinik olarak plak indeksi, diseti olugu kanama indeksi, SCD, atasman seviyesi ve klinik ve radyografik kemik kazancı, operasyondan önce ve operasyon sonrası 24. ayda kaydedildi. Bütün vakalarda iyilesme sorunsuz gerçeklesti.
Özet (Çeviri)
The present study evaluated the clinical and radiographical efficacies of the enamel matrix derivative (EMD) in combined with bovine derived xenograft (BDX) (EMD+BDX) in the treatment of intrabony periodontal defects. After completion of non-surgical therapy, 10 chronic periodontitis patients with the mean age of 46.2±10.4 who had radiographical intrabony defects with a probing pocket depth (PPD) of O 6 and intrabony defect depth of O 4 mm were included in the study. A total of 15 1, 2, 1-2 walled defects were treated. Prior to surgery and at 24 months, plaque and sulcus bleeding indices, PPD, marginal soft tissue and relative attachment levels, probing and radiographic bone levels were measured. Healing was uneventful in all cases. Favorable clinical outcomes in soft and hard tissue measurements were achieved when compared to baseline.