Demir toksisitesinde alfa tokoferolün etkisi
Effect of alpha tocopherol in iron related toxicity
- Tez No: 194952
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Biyolojik sistemlerdeki serbest radikallerin oluşum ve metabolizmasında demir önemli bileşendir. Demir yüklemesi metale bağlı en yaygın toksisitelerden biridir. Karaciğerde demir birikimi lipit peroksidasyonuna yol açar. Membran fosfolipitleri peroksidatif bozunmaya uğradıklarında malondialdehit meydana gelir. E vitamini demire bağlı hasarın çoğunu önleyebilir. Bu çalışmada demir yüklemesinin karaciğerde yaratığı oksidatif stres ve E vitamininin oksidatif strese etkisi araştırılmıştır. Elli adet Wistar rat rasgele beş gruba ayrılmıştır. Gruplardan ikisi haftada 3 doz olacak şekilde, 6 doz 100 mg /kg demir dekstran (i.p.) almıştır. Bu iki gruptan biri altı hafta süreyle her gün 200 mg/kg alfa tokoferol asetat (i.p.) almıştır. Diğer iki grup 6 hafta süreyle karbonil demir (%2,5 w/w) ilaveli diyet ile beslenmiştir. Bu iki gruptan biri altı hafta süreyle her gün 200 mg/kg alfa tokoferol asetat (i.p.) almıştır. Kontrol gurubu 6 hafta süreyle normal diyet almıştır.
Özet (Çeviri)
Iron is a major component in the production and metabolism of free radicals in biological systems. Iron overload is one of the most common metal related toxicity. Iron deposition in liver leads to peroxidation of lipits. Malondialdehyde is formed when membrane phospholipits undergo peroxidative decomposition. Vitamin E can prevent the majority of iron related damage. In this study oxidative stress which is caused by iron overload in liver and the effect of alpha tocopherol on oxidative stress have been evaluated in rats. 50 Wistar rats were distributed in five groups randomly. Two groups received 6 doses (three doses per week) 100 mg/kg each iron-dextran (i.p.). One of these groups received daily 200 mg/kg each alpha tocopherol acetate (i.p.) for six weeks. The other two groups were fed diets supplemented carbonyl iron (2,5% w/w) for six weeks. One of these groups received daily 200 mg/kg each alpha tocopherol acetate (i.p.) for six weeks. Control group was fed normal diet for six weeks.