Türkiye'de yetişen vinca türlerinin antioksidan aktivitelerinin tayini
Determination of antioxidant activity of vinca species grown in turkey
- Tez No: 194975
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UFUK KOLAK, PROF. DR. GÜLAÇTI TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Antioksidanlar, reaktif oksijen türlerinin vücuda verdiği zararları önlediği veya en aza indirdiği için çeşitli hastalıklardan koruyucu özelliğe sahiptirler. Bu nedenle son yıllarda antioksidan madde içeren yiyeceklerin tüketilmesi ve doğal kaynaklı antioksidan maddelerin gıdalarda koruyucu olarak kullanılması artmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de yetişen dört Vinca türünün (V. minor L., V. major L. subsp. major, V. herbacea Waldst. & Kit., V. soneri M. Koyuncu) toprak üstü kısımlarından hazırlanan metanol ekstrelerinin, alkaloit içermeyen ve alkaloit içeren ekstrelerinin ilk defa antioksidan aktivite potansiyelleri üç farklı yöntemle saptanmıştır. Toplam antioksidan kapasitesi beta-karoten-linoleik asit yöntemiyle, radikal giderim potansiyeli DPPH ile, metal ile kelat oluşturma potansiyeli ise demir (II) klorür ve ferrozin ile tayin edilmiştir. Ayrıca bu ekstrelerin toplam fenolik ve toplam flavonoit içerikleri de belirlenmiştir. Bu testler sonucunda V. minor, V. major subsp. major ve V. herbacea'nın alkaloit ekstrelerinin her üç test sisteminde de yüksek aktivite gösterdikleri, V. soneri'nin alkaloit ekstresinin ise iki test sisteminde yüksek aktivite gösterirken metal bağlama yönteminde çok düşük etki gösterdiği saptanmıştır. Alkaloit içeren ekstrelerin toplam fenolik içeriklerinin de diğer ekstrelerden daha zengin olduğu dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
Since antioxidants have prevented or delayed detriments of reactive oxygen species, they have a protective role against various diseases. In recent years, consumption of nutrients containing antioxidants and usage of natural antioxidants in foods as preservatives have therefore been increasing. In this study, antioxidant activity of methanol, non-alkaloidal and alkaloidal extracts of the aerial parts of four Vinca species (V. minor L., V. major L. subsp. major, V. herbacea Waldst. & Kit., V. soneri M. Koyuncu), grown in Turkey, was determined for the first time by using three different methods. Total antioxidant capacity by beta-carotene-linoleic acid method, radical scavenging activity by DPPH test system, metal chelating potential by iron (II) chloride and ferrozin were established. In addition, total phenolics and total flavonoid contents of these extracts were determined. The results indicated that high antioxidant activity of the alkaloidal extracts of V. minor, V. major subsp. major and V. herbacea in the three test systems. However, the alkaloidal extract of V. soneri showed very low effect in the metal chelating assay although it also possessed high antioxidant effect in other two test systems. It is noteworthy that the total phenolic contents of the alkaloidal extracts were richer than the other extracts.